Google
 

2006-09-25

Renzo Aneröd visar okunnighet

I tidningen City Göteborg läste jga idag en krönika av Renzo Aneröd. Skriven ur perspektivet att "jag är den ende arbetaren som vet nånting i hela världen, vänstern är skit och SD är dom enda som lyssnar på arbetarklassen, tyvärr".

I krönikan radar han upp sina fördomar. "Vänsterpartiet demonstrerar med fascisterna i Hizbollah". Förutom att det är tveksamt om Hizbollah är fascister så är det dessutom fel i sak. Vänsterpartiet har inte varit med och organiserat demonstrationerna mot Israel i samband med detta lands invasion av och övergrepp mot Libanon. Hizbollah har heller inte deltagit som arrangör. Däremot har anhängare till Hizbollah synts i demonstrationerna. Och vi har ju en demokrati, eller hur? Så dom får väl gå med om dom stöder demonstrationernas syfte. Som var att kritisera Israels politik. Och som sagt, Vänsterpartiet var inte med.

Och som den stora "expert" Renzo uppenbarligen anser sig vara, slår han också fast att "akademikerynglen" i den antifascistiska rörelsen i första hand slår mot arbetarklassen. Frågan är vad Renzo vet om detta. Så vitt jag vet har han ingen som helst kunskap om den antifascistiska miljön, vilka som är medlemmar osv.

Med sån okunskap och sådana fördomar som han visar upp är det svårt att ta hans krönika på riktigt allvar. Men det värsta är nog att det faktiskt finns folk som gör det och därför gör Renzo enbart fascisterna i SD en tjänst (trots att han vill det motsatta) och den antirasistiska kampen en björntjänst.

Anders_S

Etiketter: , ,

2006-09-19

Skit!

Valresultatet är skit. Borgerlig regering som tänker försämra för fattigt folk. Rasistiska Sverigedemokraterna starkt framåt i kommunvalen. Skit.

Socialdemokraterna och vänstern bär ett stort ansvar för det skedda. Genom att föra en politik som permanentat arbetslösheten och ökat klyftorna i samhället har man skapat grogrund för populism. Genom att inte presentera trovärdiga alternativ och inte heller någon politik som gynnar arbetarklassen har man gjort det möjligt för borgerliga partier och rasister att få röster i arbetarklassen.

Socialdemokraterna gjorde det än värre i valrösrelsen genom att förneka att arbetslösheten är ett problem. Allt är bara bra bedyrade "Nivea". Men allt är ju inte bra och folk genomskådade lätt "Niveas" bluff.

Men inte heller vi i extremvänstern är oskyldiga till borgarnas seger. Vi är splittrade, stjäl röster och plast från avrandra istället för att konfrontera rasitser och borgare. Anarkisterna är etetr värre, man uppmanar folk att inte rösta och detta gynanr förstås överklassen och rasisterna som går och röstar. man ger sig fysikt på SD:s kandidater eller andra partiers valstugor. Sådant uppskattas inte av det svenska folket.

Två saker är dock lite positiva i valet. Både Socialistiska Partiet och Rättvisepartiet Socialisterna har haft vissa mindre framgångar i valet vilket visserligen vägs upp av att Kommunistiska Partiet och SKP gått bakåt. Men ingen sörjer väl egentligen at stalinistiska partier backar. Det andra positiva är att en majoritet röstat för trängslskatter i Stockholm. Det kan kanske bädda för trängselskatter även i Göteborg.

Anders_S

2006-09-15

Rösta!! Rösta rött!

Gå och rösta! Är du feminist, socialist, allmänt vänster, fattig, arbetare, invandrare, flykting, arbetslös, bostadslös eller hemlös? Gå och rösta. Låt inte de rikas röster avgöra. Varje röst mot alliansen är en bra röst. Varje röst mot alliansen minskar värdet på de rikas, överklassens röster på högerpartierna.

Rösta i rent självförsvar. Vinner borgarpartierna, vinner högern, vinner alliansen blir det sämre för alla som redan har det dåligt. Vinner de rikas partier är det bara dom rika som får det bättre.

Gå och rösta. Rösta vänster, rösta rött, rösta mot borgarna, rösta mot högern, rösta mot alliansen. Rösta mot rasismen, rösta mot nedskärningar, rösta mot privatiseringar. Rösta för jämlikhet, rösta för jämställdhet, rösta för varje människas lika värde. Rösta rött, Rösta vänster.

Anders_S

2006-09-13

Värna rätten till asyl

Förra året kämpade hundratusentals människor runt om i Sverige för en allmän amnesti för de människor som fått avslag på sin ansökan om asyl. Denna kamp tvingade fram en tillfällig lag som skulle ge flertalet uppehållstillstånd.

Men det blev inte upprättelse för alla och människor måste fortfarande leva gömda. Därför måste vi kämpa vidare!

Ett alternativ är ett införande av en vistelsetidslag, som innebär en gräns för hur lång tid handläggningen i ett ärende får ta. Om gränsen överskrids ska uppehållstillstånd beviljas omedelbart.

Ett införande av en vistelsetidslag innebär uppehållstillstånd för de flesta av de tusentals asylsökande som har fått avslag på den tillfälliga asyllagen som gällde mellan 15 november och 30 mars.

Anders_S

Etiketter: , ,

2006-09-12

Stoppa privatiseringar - bygg ut offentlig sektor

Under de senaste åren har Sverige förändrats i sina grundvalar. Viktiga samhällsfunktioner som el, post, telekom och tågtrafik har avreglerats och drivs inte längre utifrån välfärdsmål. I stället är det strikt företagsekonomisk logik och vinstintressen som gäller. Kommuner anlitar privata företag inom vård, skola, omsorg och vattendistribution. Stora delar av allmännyttans lägenheter har sålts ut. Motiven till denna nyliberala omställning har sagts vara att skapa ökad valfrihet, lägre priser och bättre kvalitet. Det har dock visat sig att retorik är en sak – verkligheten något helt annat.

Avregleringen av elmarknaden har lett till att elpriserna chockhöjts och elbolagen har berikats med vinster i mångmiljardformat. Samtidigt har elavbrotten ökat, eftersom långsiktiga investeringar och underhåll eftersatts. De anställda har drabbats av försämrade arbetsvillkor i takt med att kostnadspressen ökat. Det numera bolagiserade statliga Vattenfall fungerar inte längre som en motvikt till den privata marknaden utan har i stället anpassat sig till marknadens spelregler. Likadant ser det ut i bransch efter bransch.

Vi har även fått se hur en liten grupp transnationella företag konkurrerar ut övriga aktörer eller köper upp konkurrenterna, bl a inom kollektivtrafik och elbranschen. Så i stället för en ökad valfrihet ser vi en utveckling i riktning mot privata oligopol och monopol, såväl i Sverige som i resten av världen.

Den gemensamma välfärd som byggdes under 1900-talet var ett uttryck för folkflertalets vilja att leva i ett solidariskt samhälle. I kölvattnet av den nyliberala politiken med avregleringar och privatiseringar växer ett helt annat samhälle fram. När girighet, egoism och privata vinstintressen får råda ökar klyftorna och den ekonomiska basen för den gemensamma välfärden undermineras. När vård, skola och omsorg drivs med privata vinstintressen blir det mindre pengar över till barn, sjuka och gamla.

Ändå fortsätter den nyliberala offensiven. Svenskt Näringsliv förespråkar ett helt igenom privatiserat sjukförsäkringssystem och statsministern har initierat en diskussion om att systemet kan kompletteras med privata försäkringar. Inom EU verkar starka krafter för att vattensektorn ska avregleras och bli en del av den inre marknaden. Den statliga järnvägsutredningen föreslår en utökad privatisering av tågtrafiken. Privatiseringspolitiken fortsätter alltså trots att den saknar stöd bland allmänheten.

Det är hög tid att politikerna tar intryck av det starka motståndet mot privatiseringspolitiken och i stället börjar bedriva en politik som målmedvetet gynnar rättvisa och en gemensam välfärd. Vi har definitivt fått nog av detta experimenterande med samhällets viktigaste funktioner och kräver att bli behandlade som medborgare i ett demokratiskt och solidariskt samhälle och inte reduceras till kunder på en marknad.

Stoppa ytterligare privatiseringar och avregleringar. Bygg ut den offentliga sektorn. Återkommunalisera busstrafik. Återförstatliga tågtrafiken, telefonidriften och posten. Skapa återigen en reglerad elmarknad. Förbjud privata skolor (s.k. fristående skolor) - de ökar bara segregationen.

Vård, skola, omsorg, el- och vattenförsörjning, post, telekom och tågtrafik ska ingå i en långsiktig samhällsplanering som grundar sig på jämlik och trygg tillgång, hög kvalitet, miljöhänsyn och rimliga arbetsvillkor.

Etiketter:

2006-09-11

11 september - 5 år sen terrordådet i New York

Jag minns det väl, min ena dotter som bor i New York ringde på morgonen till jobbet och berättade för mig. Jag pratade med henne när det andra planet kraschade in i det andra tornet. Jag meddelade mina arbetskamrater det hela innan det fanns på svenska nyheter. Min svärson arbetade inte i något av de tvillingtornen, men han arbetade i en byggnad bredvid. En byggnad som också blev förstörd. Under ett par timmars tid (den tid det tog honom att gå från arbetsplatsen upp till bostaden på Upper West Side) var han försvunnen. Men min klipska dotter hade i alla fall pratat med honom innan telefonsystemet bröt samman. Så alla visste att han troligtvis var helt okej. Om man kan vara helt okej då man sett människor hoppa från de höga tornen.

De som utförde dådet mot WTC i New York är naturligtvis skyldiga till ett oförlåtligt brott, men jag undrar om inte politiker som Bush och Balir ställt till mer skada på demokratin i världen. De har invaderat två länder med mångdubbelt fler döda än i attacken mot WTC som resultat. Bush har backat upp Israel i den statens förtryck mot palestinierna. I jakten på terrorismen har Bush, Blair och andra ledare inskränkt vår rörelsefrihet, begränsat vår peronliga integritet, fängslat mängder med oskyldiga människor i olagliga fängelser. Utan rättegång, utan besked om vilket brott man skulle ha begått. Rena förbrytelser mot våra mänskliga rättigheter alltså.

Vår egen Bodström försöker att inte vara sämre han. Hårdare straff, hårdare lagar, mer avlyssning, mer övervakning. Det är sådana saker Bodström föreslår. Han vill inskränka våra mänskliga fri- och rättigheter med terrorismen som ursäkt. Men konsekvenserna av den hårdare lagtiftningen är omvänd mot vad Bodström hävda. Den kommer att skapa större otrygghet, fler brott, mer osäkerhet och dessutom kommer människor att dömas för brott dom aldrig begått.

Anders_S

Etiketter: , ,

2006-09-10

Socialistiska Partiet i valet

Och så några äkta valaffischer från Socialistiska Partiet. Tre av kandidaterna för SP i Göteborg presenteras på detta sätt.



Etiketter: ,

2006-09-07

Folkpartiskandalen igen

Lite alternativa affischer för folkpartiet jag plockat upp på nätet. En av affischerna är från ETC, ett par stycken från en obskyr blogg vid namn No Socialism! och några från folkpartiet.melonia.se (en sida som inte längre finns)








Etiketter:

2006-09-06

För ett vettigare bostadsbyggande i Göteborg II

Ett vettigare bostadsbyggande i Göteborg kräver att det byggs där det finns en fungerande kollektivtrafik. Därför borde inget mer byggas på Norra Älvstranden, i Torslanda, Askim eller ute i Kärra. Inte förrän kollektivtrafiken dit byggts ut och gjorts effektiv och funktionell.

Istället ska det byggas bostäder längs med redan utbyggd kollektivtrafik. En del av detta bostadbyggande kan kompletteras med byggande av kontor och lokala resecentrum med bra bytesmöjligheter mellan olika typer av kollektivtrafik. Ett par områden av den sistnämnda typen är området längs med Mölndalsvägen och området runt Gamlestadstorg där det finns en väl utbyggd kollektivtrafik. Här kan nya pendeltågsstationer byggas vid Gamlestadstorg och Almedal-Elisedal kombinerat med utbyggnad av bostäder på de många tomma ytor som finns.

I Alelyckan kan ett nytt bostadområde byggas och en ny spårvagnshållplats skapas som också kan serva det lilla köpcentrum och industriområde som finns där. Överhuvudtaget bör man blanda olika typer av bebyggelse, bostäder, småindustri, kontor. Detta gör att områdena blir levande dygnet runt med människor i omlopp vilket gör att inbrott etc minskar och man känner sig tryggare. Även i Storås kan bostäder byggas.

På Hisingen bör bostäder byggas på Backaplan och i Kvillebäckens industriområde. Hänsyn bör då tas till att man ska bygga ut spårväg till Backa/Kärra, Tuve och norra Älvstranden. Likaså bör delar av Volvos gamla område i Lundby kunna bebyggas med bostäder.

Anders_S

Etiketter: , ,

Folkpartiets fusk!

Det ingår i en valrörelse att försöka ta reda på motståndarens planer, argument etc i förväg så att en effektvi kampanj/motkampanj kan byggas upp. Folkpartiet har gjort detta. Men på olagligt sätt. Dessutom klantigt. När man åker fast trasslar man in sig i lögner och halvsanningar. Ännu klantigare.

Ännu värre är det ju eftersom Folkpartiet kör en valkampanj med tema att fuskare ska åka fast. Fusk ska inte löna sig. Hoppas folkpartiets fusk inte lönar sig. Hoppas folkpartiet åker ur riksdagen. Det är ju vad dom själva propagerar för.

Fusk ska inte löna sig - inte heller för folkpartiet!

Etiketter:

2006-09-04

För ett vettigare bostadsbyggande i Göteborg I

Den första artikeln i en serie om bostadsbyggande i Göteborg. Bostadsbyggandet i Göteborg är allt annat än vettigt. I huvudsak byggs svindyra lägenheter för folk med pengar eller pyttesmå, men svindyra lägenheter, specifikt för studenter. Gamla hyreslägenheter i sådana områden där människor gärna vill bo omvandlas i allt snabbare takt till bostadsrätter.

När det byggs, byggs det i huvudsak i områden som saknar all form av vettig kollektivtrafik. Exempelvis Norra Älvstranden, Torslanda, Eklanda och Balltorp i Mölndal osv och senaste förslaget, i Kärra. På det sättet fungerar bostadsbyggandet som ett incitament för ökad bilism. Inte nog med att man måste ha massor av pengar för att kunna bo i de nya bostäderna, man behöver dessutom ännu mer pengar för att ha råd med bil och desutom kunna köra den varje dag. För annars kommer man ju inte till jobbet från de nya bostadsområdena.

Så här behöver det inte vara. Det är inte svårt ats kapa en vettig kollektivtrafik på Norra Älsvstranden, vilket bör göras innan det byggs mer. Detsamma gäller för Kärra och Torslanda. Ännu bättre är om utbyggnad av nya bostäder sker centralt i Göteborg eller i ytterområden där det redan finns en bra kollektivtrafik. Byggandet bör också vara ett socialt byggande där det byggs hyresrätter som vanligt folk har råd att bo i även i attraktiva områden. Vid byggnation på Södra Älvstranden kan man exempelvis ge bostadssökande från miljonprogramsområdena förtur. Ytterligare en social dimension i bostadbyggandet alltså. En dimesnion som på sikt kanske kan minska den stora segregationen i Göteborg.

Anders_S

Etiketter: , ,

2006-09-03

För en bättre kollektivtrafik i Göteborg IV

Gratis kollektivtrafik för alla?

Biljetterna står idag för bara en liten del av de totala kostnaderna för kollektivtrafiken. Skatteintäkter täcker majoriteten av kostnaderna. Biljetterna fungerar därför i själva verket så att de minskar resandet med kollektivtrafiken. Detta är ett slöseri med resurser och dessutom miljöförstörande. Låt oss finanisera hela kollektivtrafiken via skatten och trängselvagifter istället. Detta är både rättvist och miljövänligt.

För att gratis kollektivtrafik i Göteborg ska fungera bra krävs en utbyggnad av spårnätet i centrala Göteborg så att en tätatre trafik kan åstadkommas där. Detta för att inte stå med undrkapacitet på de korta sträckor i centrum som kommer att få mest ökad trafik. Speciella linjer som enbart trafikerar innerstaden måste också skapas.

Spårvägen bör alltså byggas ut, förutom de förlängningar längs med kajen och över Heden jag tidigare föreslagit kan spårvägen också förlängas från Hagakyrkan rakt fram i Allén fram till Polhemsplatsen och Johanneberg/Krokslätt kan få spårvägstrafik genom att spårvägen byggs ut söderut genom Chalmers område eller från Landala via Gibraltargatan. Spårväg kan också dras från Örgrytevägen över Gårda till Rantorget

Linjer som bara trafikerar centrala Göteborg kan vända i Krokslätt(Lana), Krokslätt (Mossen), Wavrinskys plats i Guldheden, Sahlgrenska, Linnéplatsen, Vagnhallen Majorna, Redbergsplatsen, S:t Sigfridsplan med flera platser där det finns existerande vändslingor eller där sådana kan byggas.

Genom utbyggnad av spårvägen i centrala Göteborg kan man genomföra en gratis kollektivtrafik finansierad genom skatten. Dessutom kan trängselavgifter införas så attd e som bilpendlar från villaförorter etc och inte betalar skatt i Göteborg också kan bidra till finansieringen. Rättvist och miljövänligt.

ETC har i sitt valprogram tagit fram vad gratis kollektivtrafik i hela landet skulle kosta. Och ur man ska finaniera det Läs valprogrammet.

Anders_S

Etiketter: , , ,

2006-09-02

Bygg fler bostäder för vanligt folk!

Bostadssituationen i Göteborg blir allt mer ohållbar. I takt med att fler och fler flyttar in p.g.a. jobb och utbildning minskar utbudet av bostäder. Politikerna genomför parallellt med den stora inflyttningen till regionen även utförsäljningar av allmännyttan och ombildningar av befintliga hyresrätter till bostadsrätter vilket ytterligare försvårar för ungdomar och vanliga människor att hitta någonstans att bo. Byggandet har visserligen ökat, men konkurrensen inom byggsektorn är dålig och det som byggs är ofta dyra bostadsrätter eller exklusiva hyreslägenheter som unga vuxna med vanliga inkomster inte har råd att bo i.

Rätten till en bostad borde vara självklar. Trots det står tusentals människor utan bostad i Sverige. Bostadssituationen har lett till att många unga tvingas förlita sig på otrygga korttidskontrakt, tvingas tacka nej till utbildning eller jobb för att man inte kan ordna boendet. Vågar man chansa och tacka ja till jobb är det många som måste leva i kappsäck och förlita sig på sina vänners goda vilja med en madrass på vardagsrumsgolvet.

• Bygg fler bostäder!
• Sälj inte ut – bygg ut allmännyttan!
• Inför inte marknadshyror!
• Inför kommunala eller regionala bostadsförmedlingar!

Anders_S

Etiketter: , ,