DN ljuger om svartjobb
Enligt Svenskt Näringslivs egen undersökning (visserligen inte speciellt vetenskaplig) som presenterades av Stefan Fölster i en mycket lögnaktig debattartikel så är det bara omkring 10% under de sista 5 åren.(de sammantagna svartbetalningarna i olika kategorier är cirka 20%, men det finns en stor andel dubbla svar här, dvs samma personer är de som betalar svart i olika sammanhang) som betalat svart ersättning. Men i Stockholm, där eliten finns, där de flesta rika finns är det omkring 20% som betalat svart de sista 5 åren.
Avd etta kan vi dra fler slutsatser. Det är max 4% och minst 2% av svenskarna som betalat svart per år de senaste 5 åren. Av Stockholmarna är det max 8% och minst 4% av befolkningen som betalat svart under ett va de senaste 5 åren. Långt ifrån DN:s uppgivna var femte person.
I Stockholm är man rikare, större delen av den svenska eliten bor där. Fler röstar på moderaterna. Slutsats, moderater och rika betalar oftare än andra människor ut svarta löner.
Det är betydligt fler som någon gång jobbat svart. Vilket tyder på att det är en liten rik elit som betelar huvudelen av de svarta pengarna. Dessutom att det är hög omsättning på de arbetare som jobbar svart. När man får ett riktigt, fast och bra jobb slutar man med svartjobbande.
Läs mer: Gänget som ljuger, Plan B - frågorna,
Bloggat: Kulturbloggen, Josefin Brink, Kärlek och Socialism,
Borgarmedia: DN1, DN2, SVD1, SVD2, AB
Andra bloggar om: Arbetsmarknad, Fusk, Svartjobb, Moderaterna, Stockholm, Överklass, Politik, Samhälle, Arbete
Etiketter: arbetsmarknad





































