Det är helt klart positivt om landstingen och våra allmänna sjukhus (så länge vi nu får behålla dessa) tar hand om omskärelse av pojkar/män.
En tredjedel av omkring 3 000 omskärelser årligen på pojkar sker i den offentliga vården. Klåpare utför många av de övriga ingreppen under tvivelaktiga hygieniska omständigheter, utan smärtlindring och med risk för framtida skada. Därför är det bäst om landstingen blir skyldiga att erbjuda omskärelse av pojkar, sade Socialstyrelsen i mars i år.
Om det offentliga tar ansvar för omskärelsen så slipper vi alltså att ett stort antal pojkar omskärs under tvivelaktiga förhållanden. Dessutom får vi ytterligare en vinst. Omskärelse innebär att smittspridning av HIV och andra könssjukdomar minskar. Näst efter kondom är det nämligen det bästa sättet att minska spridningen av just HIV.
Som jag ser det är det alltså övervägande fördelar med förslaget. Minskad spridning av HIV och färre skadade av dåligt genomförda omskärelser.
Media: DN, SVD
Andra bloggar om: Sjukvård, Omskärelse, HIV
Inget relaterat









Pingback: Aftonbladet publicerar islamofobisk smörja | Svensson