Kristdemokraternas partiledare, Göran Hägglund har i SVD skrivit en drapa till det heterosexuella äktenskapets försvar. I inlägget finns en bra passus. Staten ska inte vara neutral till vilken struktur samhället ska bygga. Det håller jag med om, politiken ska styra de mesta. Från ekonomi till den övergripande synen på familjbildning och reproduktion. Visst.
Men för den skull behöver inte staten lägga sig i alla detaljer i människors liv. Och vem folk vill bo med, gifta sig med, ha sex med är inte statens uppgift att lägga sig i. Därför bör de regler som styr individens val i riktning mot tvåsamhet och tvåkönade äktenskap tas bort. Av staten och politikerna. Just för att politiken ska styra över den allmänna utvecklingen i smahället istället för tvärsom.
Det traditionella äktenskapet som social institution kommer säkert att dominera även i fortsättningen. Oavsett om det är det enda lagliga äktenskapsförhållandet eller inte. Så bort med all lagstiftning kring just äktenskap.
Istället behövs arvslagstiftning som tar hänsyn til alla former av samlevnad som kan tänkas existera. Istället behövs ny lagstiftning kring hur barn ska tas om hand osv. Äktenskapet är oväsentligt i detta. Äktenskapet kan som sådant helt enkelt avskaffas och folk kan leva precis som de vill. Man kan registrera vem som ska ärva, vem som ska få försäkringsförmåner om nåt händer osv. Till det behövs inte nån formell juridisk institution som heter äktenskap.
Så låt folk leva som de vill, i samkönade parförhållanden, med fler olika partners av samma eller olika kön. Utan partners osv. Låt alla individer ha samma juridiska rättigheter i det reproduktiva systemet. Så varför inte polygami?
Läs mer: Familjen under senkapitalismen, Kommunismen och familjen,
Bloggat: Alliansfritt Sverige, Guero
Borgarmedia: Dagen
Andra bloggar om: Äktenskap, Kristdemokraterna, Göran Hägglund, Polygami, Familjepolitik, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Individuell föräldraförsäkring? | Svensson
Pingback: Heteronormen återbesökt | Svensson