Här är en uppräkning, tagen från DN, av Israels ständiga övergrepp mot palestinierna.
- Antalet israeliska bosättare ökade på västbanken med 4,5 procent. Israelernas rivning av palestinska hus ökade med 38 procent.
- Antalet palestinier som hålls fångna utan rättegång har ökat med 13 procent.
- De 520 israeliska vägspärrarna gör det omöjligt för palestinierna att röra sig fritt på Västbanken — trots löften från Israel.
- Palestinierna på Västbanken blir fortfarande utsatta för grov diskriminering när det gäller tillgången på vatten vilket vållat stora bekymmer på sommaren.
- Familjeåterförening förhindras
- 373 palestinier dödades av Israel. Av dessa var 35% civila och 53 stycken var barn.
Utöver detta har Israel förvandlat Gaza till ett enda jättefängelse. Vad Israel sysslar med är en politik som kallas apartheid. Något som kombineras med folkfördrivning. Brott mot de mänskliga rättigheterna från Israels sida är legio. Väst fortsätter hela tiden ge stöd till förtryckarstaten och ockupationsmakten Israel. I praktiken gör detta också västmakterna med USA i spetsen till brottslingar.
Bloggat: Rawia Morra, Jinge
Borgarmedia: DN1, DN2, SVD1, SVD2
Andra bloggar om: Bosättare, Ockupation, Apartheid, Palestina, Israel, Västbanken, Gaza, Politik
Relaterat:









Pingback: Nathan Shachar, Dagens Nyheters korrespondent i Mellanˆstern | Jinges web och fotoblogg
Pingback: Svensson » Blog Archive » Det här med apartheidstaten Israel