Ja, det kan man säga att Marita Ulvskog i Aftonbladet och socialdemokraterna gör. Men på fel sätt. Hela debattartikeln och den nya strategin är inte ny för fem öre. Man snackar om mångkultur och försöker besegra Sverigedemokraterna på deras egna villkor. Det fungerar inte. Man kan inte ta en debatt med Sverigedemokraterna på deras egna villkor och vinna den. Man kan inte bekämpa SD genom att snacka invandring, rasism och mångkultur. Det har man försökt i Danmark, Norge och många andra länder och förlorat.
För att stoppa ett ökat inflytande för de främlingsfientliga Sverigedemokraterna måste man ta upp frågor som befrämjar enhet i arbetarklassen. Frågor som förenar arbetare oavsett ursprung och oavsett hudfärg. Det handlar om att SD måste bekämpas med hjälp av att socioekonomiska frågor sätts främst på dagordningen. Bort från kulturella frågor och in med ekonomiska frågor. Rättvisefrågor är det som måste föras fram för att SD ska kunna bekämpas. För när det gäller sånt är SD arbetsgivarvänliga och arbetarfientliga.
Det är sånt som allas lika rättigheter till en bra sjukvård och skola. Vilket måste innebär att man säger nej till privatiseringar och nedskärningar. Det är sånt som allas rätt till en bra och billig bostad. Dvs bostadsmarknaden måste återregleras och byggandet av hyresrätetr subventioneras. Man måste kämpa för sånt som lika lön för samma arbete. För kortare arbetsid och mindre arbetslöshet. Frågor där alla männsikor i arbetarklassen har samma intressen. Det är endast på detta sätt Sverigedemokraterna kan bekämpas.
Den som tror att SD kan bekämpas genom att säga att de är nazister och rasister begår ett grundläggande fel som i själva verket gynnar det högerexxtrema partiet. Det har misslyckandena i andra länder med Marita Ulvskogs inriktning visat oss.
Så visst tar S debatten med SD. Men det sätt de gör det på innebär att de kommer att förlora den debatten.
Intressant?
Borgarmedia: DN
Bloggat: Jinge, Ett hjärta rött, Helle Klein, Eva-Lenas blogg,
Andra bloggar om: Marita Ulvskog, SD, Högerextremism, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Rasism, Främlingsfientlighet, Social rättvisa, Arbetarklass, Invandring, Mångkultur, Klass, Politik, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Det här är Sverigedemokraterna | Svensson