Vi har sett det förut. Att Göteborgspolisen haft svårt att klara sitt jobb. Exempelvis under händelserna i Göteborg 2001. Både de händelser och kravaller som ägde rum kring Eu-toppmötet och de händelser som ägde rum kring gangstergängen den sommaren. Nu verkar det vara samma sak igen. Polisen klarar inte av att hantera gangstergängen.
Sommaren 2001 var full av händelser som exempelvis skottlossning med automatvapen på en badplats, Näsets badplats, med hundratals civila i skottlinjerna. Ett under att ingen blev skadad. Ytterligare en mängd intermezzon och skottlossningar inträffade den sommaren mellan Naserligan (också kallad Albanligan) och Original Gangsters. Stridigheterna gällde både en del privata affärer liksom konkurrens, bl.a om en illegal spelklubb på Friggagatan som drevs av intressen kopplade till Naserligan.
Detta är intressant ur en annan aspekt. På Friggagatan ligger en av Göteborgs porrklubbar. En verksamhet som på 1970-talet var i utkanten av det lagliga. Där det förmodligen förekom prostitution på den tiden. Delar av den verksamheten var olaglig.
Men det intressanta är att denna fastighet under många år ägdes av en hög polis i Göteborg. Taget tillsammans med det faktum att Göteborg alltid haft många porr- och sexklubbar i förhållande till stadens storlek och det rykte om korruption inom Göteborgspolisen som florerade flitigt i Göteborgs undre värld på den tiden. Rykten som menade att den tidens gangstrar hade fritt fram för att langa amfetamin och bedriva organiserad prostitutionsverksamhet, bara man höll heroinet borta från staden. Ett faktum är att heroin kom långt senare till Göteborg än till andra delar av Sverige.
Underligt är ju också det uppenbara vänskapsförhållande som verkar finnas eller ha funnits mellan ledaren i Naserligan, Naser Dzeljilji och polisen Ronald Bagge som framgick av en artikel i GP häromåret.
Om ryktena om korruption inom polisen i Göteborg är sanna och att detta är fallet fortfarande, är detta en del av förklaringen till att det är så svårt att göra något åt gängens verksamhet.
En annan delförklaring kan vara det faktum att Göteborgspolisen är väldigt dåligt organiserad och icke-fungerande. Något som vi ju såg prov på under år 2001 och som jag redan nämnt. Det kan också vara så att polisen i efterdyningarna av de uppmärksammade kravallerna år 2001 ägnat allt för mycket uppmärksamhet och arbete åt de små vänstergrupper, som då ställde till med problem. Vänstergrupper som i jämförelse med gangstergänga står för en försumbar och petitess-artad brottslighet. Att polisen kanske ägnat mycket tid åt fel saker kan ha gett gangstergängen ett försprång.
Då menar jag inte det arbete som polisen lagt ner för att förbättra sitt arbete i samband med demonstrationer och sånt. För det har varit framgångsrikt och riktigt. Utan jag menar all den kraft man ägnade åt att försöka sätta dit och/eller övervaka vänstermänniskor åren efter.
En tredje förklaring är att polisen saknar tillräckliga resurser. Men det tror jag inte på. Man kunde avsätta tillräckligt med folk för att följa och övervaka ett tjugotal vänsteraktivister i över ett år i samband med EU-toppmötet i Göteborg 2001. Samma resurser borde kunna användas mot gängen. Därför tror jag inte heller att det handlar om att tillsätta en central specialstyrka à la FBI för att komma åt gangstergängen. Min uppfattning är att det finns tillräckligt med resurser.
Det största problemet är emellertid att den här typen av problem med maffiagäng inte kan lösas effektivt med enbart polisiära metoder. Det behövs sociala insatser också. Avsaknaden av sådant är förmodligen den största anledningen till polisens misslyckande med bekämpandet av gängbrottsligheten.
Borgarmedia: SVD1, SVD2, SDS, HD, GP1, GP2, AB1, AB2, AB3
Andra bloggar om: Gangstergäng, Gangsters, Kriminella nätverk, Maffia, Korruption, Polisen, Brott, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Vilka, vad och varför? | Svensson
Pingback: Göteborgspolisen och den organiserade brottsligheten | Svensson
Pingback: Alcatrazlistan har kommit ut därför att poliser har kopplingar till organiserad brottslighet | Svensson