Bloggen Bent och jag har tidgare avslöjat att moderaterna hotade motståndare till FRA med uteslutning. Nu avslöjar Camilla Lindberg att Folkpartiet hotade med total och evig utfrysning om hon röstade mot FRA-lagen.
Alla borgerliga partier (säkerligen också kristdemokraterna även om bevis saknas för detta än så länge) beter sig alltså som om de stod över lagen, som om de stod över demokrati och yttrandefrihet. Med psykisk terror och hot skulle riksdagsledmaöterna tvingas in i fållan. Odemokratiskt så det förslår.
Fredrik Reinfeldts avledningsmanöver ser nog ut att bli ett rejält misslyckande. FRA-debatten lär fortsätta.
Intressant?
Borgarmedia: SVD1, SVD2, AB1, AB2, DN1, DN2, DN3,
Andra bloggar om: FRA, FRA-lagen, Alliansen, Regeringen, Camilla Lindberg, Folkpartiet, Fredrik Reinfeldt, Politik, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Kildén & Åsman » Bloggarkiv » FRA på franska…
Pingback: Jonas: Straffknulla Marianne Mikko…?!?!?! | I huvudet på Svenssons!