Många av de bloggare som kritiserat den svenska signalspaningslagen, FRA-lagen, är nyliberaler och USA-kramare. Detta är väldigt motsägelsefullt på två sätt.
Det första är att det är deras ideologi, nyliberalismen, som på olika sätt, direkt och indirekt leder till det övervakningssamhälle som vi ser växa fram idag. Detta därför att de nyliberala ekonomiska refomerna som leder till sämre villkor för fattiga männsikor och arbetare skapar en oro i samhället. Människor som utsätts för nedskärningarnas och privatiseringarnas effekter i tredje världen genom matbrist och krig och i väst genom sämre levnadsvillkor blir upproriska och världens makthavare riskerar att få allvarliga upplopp och resningar på halsen. För att stävja detta, för att hindra detta innan det uppstår vill man kväva det hela i sin linda, dvs se till att de inte händer något. I det syftet bygger man upp allt mer sofistikerade övervakningssystem. Så hur känner sig de USA-kramande nyliberalerna egentligen, när deras ideologi faktiskt slår bakut.
Det andra är att det ju uppdagats att det är USA som faktiskt ligger bakom FRA-lagen. Eller rättare sagt så ligger USA:s kamp mot terrorismen bakom ett avtal mellan Sverige och USA som i praktiken innebär att lagstiftning av FRA-lagens typ måste genomföras. Förmodligen finns liknande avtal med fler länder då denna typ av lagar genomförs på allt fler ställen. Så hur mår de egentligen USA-kramarna, när deras älsklingsland står bakom de åtgärder som leder till ett samhälle som liknar Orwells 1984?
Är det inte dags att de överger sitt USA-kramande då detta idag faktiskt innebär att de stöder den typen av åtgärder som de muntligt kritiserar i Sverige. Är det inte dags att de USA-kramande nyliberalerna faktiskt börjar fundera på vad det är för fel med deras ideologi som får sådana följder som FRA-lagen.
Intressant?
Bloggat: Trotten, Samhällsfeber1, Samhällsfeber2, Mat och Politik, Pasteys Plats,
Borgarmedia: SVD1, SVD2, SVD3, DN1, SVD4, SDS,
Andra bloggar om: FRA, FRA-lagen, Borgare, Nyliberaler, Avlyssning, Privatisering, USA, Övervakning, Nyliberalism, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: EU sluter avtal med USA om underrättelser | Svensson
Pingback: Rick Falkvinge (pp) » Blog Archive » Bodströms utspel om FRA förändrar inget
Pingback: Du är kartlagd « Aktivdemokrati’s blogg