Det spelar väl för sjutton ingen roll vad kyrkan säger. I en demokrati bestämemr väl de folkvalda. I Sverige betyder det så vitt jag vet riksdagen. Inte Svenska Kyrkan, en kyrka bland många andra i Sverige. Det betyder att kyrkans åsikt om vigselrätten saknar egentlig betydelse. Det är en partsinlaga från en organisation som enbart representerar en minoritet av Sveriges befolkning. andra kyrkor håller också med RFSU och vill att all myndighetsutövning skiljs från de religiösa samfunden:
Till skillnad från Svenska kyrkan håller Svenska missionskyrkan med RFSU.
– Vi är helt överens. Vårt primära argument är dock inte frågan om samkönade äktenskap utan att kyrka och stat är separerade sen länge, och då ska inte kyrkan ha vigselrätt. Vi kan tänka oss att avsäga oss den, förutsatt att alla gör det, säger Per-Magnus Selinder, sekreterare för teologi och ekumenik hos missionskyrkan.
Det känns inte heller som om Svenska Kyrkans bedyranden om att det inte är diskriminerande att vägra viga människor av samma kön speciellt övertygande:
Att svenska kyrkan kan tolkas som diskriminerande när man säger nej till att viga samkönade par, håller kaplan Ann-Cathrin Jarl inte med om.
– Kyrkan är inte diskriminerande utan försöker vara så inkluderande som möjligt. Vi är en trosgemenskap, inte en åsiktsgemenskap. Däremot har vi vissa individer som inte vill välsigna samkönade par, säger hon.
I själva verket är det som Jarl säger bara trams och dumheter utan innehåll. Självklart är en sån inställning från Svenska Kyrkan diskriminerande.
Intressant?
Bloggat: HBT-sossen, Peter Karlberg, Erik Laakso,
Borgarmedia: AB, SVD,
Läs även andra bloggares åsikter om Vigselrätt, Samkönade äktenskap, Svenska Kyrkan, Familjepolitik, Socialpolitik, Religion, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Sekulär vigsel - så enkelt kan det vara | Svensson