Som jag skrivit tidigare. Väljarna vill inte ha en socialdemokratisk högerpolitik eller nån annan högerpolitik heller för den delen. Väljarna i Sverige vill ha ett alternativ som skiljer sig från den regering vi har nu. När socialdemokraterna och miljöpartiet presenterade sitt samarbete kring en politik som till det mesta är identisk med den politik som den nuvarande regeringen bedriver så rasade stödet i opinionen. Varför ska folk rösta på en annan gruppering med samma politik som den sittande regeringen. Det är inte logiskt. Alltså överger folk sitt stöd till socialdemokraterna.
Uppgörelsen med miljöpartiet har i opinionen visat sig vara just så dålig som olika fackföreningsföreträdare och vänsterpartiet menade. Å andra sidan har inte heller vänsterpartiet kunnat vinna mycket på sossarna tabbe. Därför att man inte heller presenterrar någon politik som i något väsentligt avviker från den borgerliga regeringens. Även vänsterpartiet har alltså en misslyckad linje, där man i förhoppningar om regeringsposter ligger lågt och tätt intill den linje sossarna har. När man borde göra tvärtom. Profilera sig och ta den chans för en radikal politik som uppstått.
Intressant?
Bloggat: Jinge, Claes Krantz,
Borgarmedia: DN1, DN2, DN3, SDS1, SDS2, SVD1, SVD2, Dagen,
Läs även andra bloggares åsikter om Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Opinion, Opinionsundersökning, Miljöpartiet, Radikal politik, Högerpolitik, Politik, Samhälle
Relaterat:







Pingback: Mona Sahlin ñ Sossarnas Kvarnsten | Jinges web och fotoblogg
Pingback: Mona Sahlin ñ Sossarnas Kvarnsten | Jinges web och fotoblogg
Pingback: Alliansupproret » Dödsstöten från dom egna
Pingback: Radikal politik lockar människor | Svensson