När polisen ska få det lättare att övervaka folk med hjälp av telefonavlyssning och lättare att få ut personuppgifter om människor kallar Ask det för att förstärka rättskyddet. En slag orwellskt nyspråk det där. Hårdare och hårdare repression och mer och mer övervakning för att stärka rättsäkerheten och integritetsskyddet? Beatrice Ask är sannerligen ett skämt:
För justitieminister Beatrice Ask (M) innebär förslaget som helhet en förstärkning av rättssäkerheten för misstänkta och andra när säkerhets- och kriminalpoliser bedriver underrättelseverksamhet och utreder brott.
Det visar sig också att SVD:s tidigare uppgifter om att domstol alltid skulle besluta om alla fall där polisen ville få ut personuppgifter etc var felaktiga. Det ska inte behövas enligt utredningens föslag, det räcker med åklagarbeslut för att inskränka integriteten och minska folks rättskydd. Åklagare kan föras bakom ljuset av polisen mycket lätt och går med på saker de inte förstår eller inte skulle gått med på om de visste hela sanningen. Jag har sett det göras flera av gånger av polisen. Främst i samband med händelser i samband med Göteborg 2001, men även i andra fall.
Det ska alltså bli lättare att få ut uppgifter om fildelare (brott med enbart bötesstraff) och lättare att få övervaka folks telefoner. Det som idag görs olagligt tänker justitieministern legalisera istället för att beivra. Folks rättsäkerhet inskränks i själva verket av det nya förslaget och dessutom minskas människors personliga integritet.
Intressant?
Bloggat: Falkvinge, Engström,
Läs även andra bloggares åsikter om Polismetodutredningen, Fildelning, Avlyssning, Säpo, Kontroll, Repression, Beatrice Ask, Regeringen, Polisen, Integritet, Övervakning, Politik
Relaterat:









Pingback: Även polisen får fritt fram för fildelarjakt « Christian Engström (pp)
Pingback: Ett nytt DDR at Deepedition
Pingback: Jag har fördomar säger Curt Norstedt | Svensson