Rasister hos polisen medförde förmodligen att kravallerna i Rosengård blev värre än de annars skulle blivit. I Rosengård kan vi konstatera att polisen använde sig av flera rasistiska uttryck och uppträdde mycket aggressivt. De har uppenbart inte lärt sig sen Göteborg 2001.
Där utsattes vi som lades på den blöta asfalten utanför Schillerska och fick ligga där i timmar, för just denna typ av förolämpningar och agressioner från polisen. Vi var ju mest svennar och holländare så vi blev ju kallade lite andra saker, men attityden från polisen var densamma. Fler poliser åtalades för det som hände oss på Schillerska, ingen fälldes då det inte kunde bevisas vem som gjort vad och vem som hade befälet. Poliserna skyllde på varandra och gick fria helt enkelt.
Polisens agerande i Rosengård var helt utanför regelboken, helt utanför det som kan anses vara vettigt. Det är för mig självklart att alla ansvariga för det klantiga och rasistiska agerandet omplaceras, även cheferna. Rsimen hos polisens måste hårt bekämpas och rensas ut. Som polismästare Ulf Sempert säger:
– Jag kan bara be ungdomarna om ursäkt, säger han.
– Det är skandalartat att poliser uttalar sig på det här sättet. Fullständigt oacceptabelt. Vi kommer inte att ge oss, det här kommer vi gå till botten med.
Noterbart är att situationen i Rosengård kunde lösas först när specialutbildade poliser tillkallats.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Rosengård, Kravaller, Upplopp, Polisen, Rasism, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: den vidriga rasismen bekräftar läget i malmö « Kritikerbloggen
Pingback: Polisens klavertramp - Törnebohms Hotspot
Pingback: Sko-attacken | Svensson
Pingback: dagens Mandela - rasismen i malmö « Kritikerbloggen
Pingback: Inskränkta poliser och utstuderat våldsverkande | Stora Ord
Pingback: Det där med kravaller | Svensson
Pingback: Åtgärder mot polisers attityder är nödvändiga | Svensson