Som jag skrivit tidigare är de stora anledningarna till att det finns problem i Rosengård, segregation, bostadsbrist och arbetslöshet. Det handalr inte om islam eller nåt liknande. Men segregation, isolering, trångboddhet, arbetslöshet och en brist på tillhörighet till det omgivande samhället kan bidra till att det finns en grogrund för fundamentalistisk islam i viss miljöer och grupper i Rosengård.
Dessutom är själva konstruktionen av våra miljonprogramsförorter negativ för social samverkan och gemenskap mellan människor. Det finns inga vettiga samlinsplatser, inga hemtrevliga gator, utan istället öde gångar i grönområden där folk känner sig otrygga, tomma områden mellan hus som inte kan utnyttjas, brist på smålokaler för småföretag och stora ogästvänliga parkeringsytor och parkeringsdäck. Den sociala otryggheten förstärks därmed också med en fysisk otrygghet och läget blir ännu sämre.
Dessutom liger Rosengård isolerat från resten av Malmö, en motorvägsringled österut, en jättekyrkogård norrut, grönområden söderut och ogästvänliga industriområden västerut. Den sociala och fysiska isoleringen förtärks därmed också av en geografisk. Barriären mellan Rosengård och resten av Malmö blir väldigt tydliga. Något som också skapar en känsla av vi och dom. En känsla som sedan förstärks av hög arbetslöshet, språkproblem, trångboddhet osv. Som Behrang Miri säger, att leva i Rosengård är som att leva i karantän. Det är klart man kan trivas ändå, men faktum är att många vantrivs i områden av Rosengårds typ.
Alla dessa saker måste åtgärdas för att Rosengårds problem (detsamma gäller många andra förorter) ska kunna minska. Fler och billiga bostäder måste skapas och för det krävs subventionerat byggande av hyresrätter. Dessutom större bostäder för stora familjer. Stadsplaneringen måste göras om, Rosengård knytas närmare resten av Malmö, ordentliga gatusystem med riktiga kvarter skapas osv. Det behövs fler verksamhetslokaler för småindustrier och handel. En blandad stadsmiljö behöver skapas. Arbetslösheten måste minskas med hjälp av statliga och kommunala pengar, utbildning och genom att det återanställs 200 000 (i Sverige, hur många det gäller i Malmö vet jag inte) inom offentlig sektor.
Intressant?
Borgarmedia: SVD,
Läs även andra bloggares åsikter om Rosengård, Segregation, Miljonprogrammet, Otrygghet, Isolering, Malmö, Arbetslöshet, Rasism, Utanförskap, Social rättvisa, Social välfärd, Bostadspolitik, Stadsplanering, Politik, Samhälle
Relaterat:








