- Mc-gängen – internationell brottslighet
- Hells Angels – största internationella mc-gänget
- Bandidos MC – utmanarna till Hells Angels
- Outlaws MC – äldst av de tre stora
- Gremium MC – nummer fyra bland 1%-klubbarna
- Chosen Few MC – 1%-klubb från Frankrike
- Satans Slaves MC – störst i England
- Blue Angels MC – Skottlands MC-stolthet
- Mongols MC – ett av de stora mc-gängen i USA
- Sons of Silence – ett av de 5 stora i USA
- Warlocks MC – flera olika oberoende 1%-gäng
- Pagan’s MC – uttalad rasism
- Born to be Wild MC – Berlins stora 1%-klubb
- Vagos MC – stor 1%-klubb i sydvästra USA
- Comancheros MC – ett av Australiens mc-gäng
- Rebels MC – Australiens största 1%-klubb
- Gypsy Jokers MC – i USA och Australien
- Coffin Cheaters MC – västra Australien och Norge
- 69:ers och andra i New York-området
- Henchmen MC – en del av ett mcklubbsnätverk i västra USA
- Loners MC – Canada
- Rock Machine MC – Quebec
- Devils Disciples MC – i tre länder
- Galloping Goose MC och El Forastero MC
- Några enprocentklubbar i nordöstra USA
Loners MC är en 1%-klubb som bildades 1979 i Ontario år 1979. Erbjöds på 1990-talet att bli en del av Hells Angels men tackade nej. Istället anslöt sig det starkare gänget Satan’s Choice gradvis, först gick fyra chapters i Quebec och Ontario över till Outlaws 1977 och sen gick resten över till Hells Angels 2000-2001 och blev dess Ontario-avdelning.
Istället expanderade Loners MC och man har idag chapters (medlemsorganisationer) i andra kanadensiska delstater liksom i USA och i flera europeiska länder, Italien, Portugal och Irland. Det finns dock en annan klubb med samma namn i västra USA. Den ska inte förväxlas med den kanadensiska klubben.
Precis som när det gäller andra nätverk av 1%-klubbar är det osäkert hur mycket dessa klubbar är inblandade i kriminell verksamhet och hur mycket inbördes kontakt man har samt kvaliteten på denna.
Läs mer: Tribe.net, The Rebels, CBC,
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Canada, Loners MC, Mc-gäng, 1%-klubbar, USA, Italien, Portugal, Irland, Brott
Powered by ScribeFire.
Relaterat:









