SCB:s framtidsprognos om Sveriges befolkning är helt meningslös. Det går inte på något sätt att förutsäga framtiden på det sätt man försöker göra. Rapporten säger faktiskt ingenting om framtidens Sverige, ingenting om framtidens invandring, ingenting om hur många barn vi kommer att föda osv.
Exempelvis kan en sådan sak som ett förstört klimat totalt förändra villkoren i världen. Vattenbrist kan ödelägga möjligheterna att leva i Medelhavsområdet med enorma folkförflyttningar som följd. Bangladesh kan delvis bli översvämmat med flyktingvågor som vi inte sett maken till tidigare som ett resultat osv. Golfströmmen kan ändra sig och Sverige frysa till is.
Ekonomin kan krascha genom golvet och industrin i Sverige läggas ner totalt med enorm arbetslöshet och fattigdom som en följd. I det läget vill knppast några invandrare komma hit osv. Vi kan få högerregeringar med rasistisk politik i stora delar av Europa med oanade följder för immigrationsmönster och befolkningsutveckling.
Kort sagt är SBC:s långtidsprognos om befolkningsutvecklingen i Sverige lika trovärdig som vilken SF-roman som helst. Det handlar om gissningar, fantasier och idéer. Inte om verkligheten.
I detta sammanhang rekommenderar jag en läsning av boken Black Swan av Nassim Nicholas Taleb (jag är förstås inte överens med författaren om en massa saker, men när det gäller meningslösheten i långtidsstudier om framtiden håller jag med)
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om SCB, Demografi, Folkmängd, Sverige, Dödstal, Födelsetal, Befolkningsutveckling, Black Swan, SF, Invandring, Klimathotet, Samhälle, Politik, Framtidsprognoser
Relaterat:









Pingback: Hur många muslimer finns det i Sverige? | Svensson