Koenigseggs partner i köpet av Saab och den som står för de sista miljarderna för att köpet ska kunna ros i land, uppges i media vara Shanghai Automotive Industry Corp (SAIC). SAIC har redan samarbete med GM. Om det är så och köpet går igenom kommer svensk bilindustri att ha bytt beroende av USA och US-amerikanska företag till ett beroende av Kina och kinesiska företag (med stort statligt ägande, vad säger de som anser att staten inte ska äga om det).
Detta eftersom likaledes kinesiska Geely aviserat att de vill köpa Volvo Personvagnar. Inte ett dugg tryggare vad det gäller jobben i Sverige skulle jag tro, kanske till och med ännu osäkrare än med US-amerikanska ägare. För säkerligen lär en hel del produktion flyttas från Sverige till Kina där lönerna är mycket lägre. Geely är dock inte ett av Kinas större bilföretag.
Jobben i Trollhättan lär dock försvinna oavsett hur det blir som jag ser det. Och några nya bilarbetarjobb i Göteborg lär det inte bli. Det hela känns lite som att gå ur askan och in i elden. Situationen för alla arbetslösa i västsverige lär inte bli bättre om det blir kinesiska ägare av personbilsindustrin.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Volvo Personvagnar, Geely, SAIC, Saab Automobil, Saab, Volvo, Koenigsegg, Bilindustri, Kina, Göteborg, Trollhättan, Ekonomi, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Saabs kinesiska delägare och jobben i Trollhättan | Svensson
Pingback: Kinesisk snabbtågsutbyggnad ger jobb i Sverige | Svensson