I media larmas det om vaccinbrist och problem att få bli vaccinerad. Jag tycker det verkar underligt, på den vårdecentral jag tillhör är det bara att knalla upp så blir man vaccinerad. Ingen jag hört om som varit där, oavsett tid udner öppettiderna har behövt vänta mer än nån minut. Så där verkar varken finnas brist på vårdpersonal, tid eller vaccin.
Snarare kanske lite brist på folk som ska vaccineras. Det är iofs en gemensamt ägd vårdcentral i ett område där det bor många äldre, som ju inte behöver vaccinera sig. Å andra sidan är området fullt med studenter också och de behöver ju vaccinera sig. Men de kanske inte är listade i området så De kanske inte känner till den aktuella vårdcentralen. Klart är att nån allvarlig bristsituation i alla fall inte verkar föreligga.
Kanske är det media som överdriver igen. Ibland är det nästan som man tror att de gör allt de kan för att skapa oro bland folk. Oro för en influensa som inte är speciellt farlig, inte speciellt dödlig och ganska mild. Oro för ett vaccin som inte är farligt och bara har milda biverkningar. Oro för brist på vaccin. Media har hela tiden svininfluensan varit aktuell varit oseriösa och ovederhäftiga. Så är det kanske nu också, kring den eventuella vaccinbristen.
- Idiotisk skrämselpropaganda får folk att skita i vaccinering
- Svininfluensan är inte speciellt farlig – inte vaccinet heller
- Dödligheten i svininfluensa lägre än i vanlig influensa
- Lugnar media ner sig om svininfluensan nu?
- Media sprider onödig panik
- Att vaccinera sig eller inte
- Medias överdrifter om svininfluensan
- Svininfluensan – inte så farlig som den verkar
- Smittspridningen av svininfluensan sker i två faser
- Hur farlig är svininfluensan och vilka blir smittade?
- Alla behöver inte vaccineras
- Svininfluensan är en vanlig influensa eller i alla fall som en vanlig influensa
Intressant?
Bloggat: Fredrik Pettersson, Ensam mamma söker inte, Jinge,
Borgarmedia: EX1, 2, 3, 4, SVD, GP,
Läs även andra bloggares åsikter om Svininfluensa, Influensa, Vaccinering, Vaccination, Vårdcentral, Pandemi, Epidemi, Sjukvård, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Utanförskapet och Vaccinfabriken | Jinges Web och Fotoblogg
Pingback: Svininfluensan sprider sig | Svensson
Pingback: Folk dör av influensa | Svensson