Den danska polisen omhändertog igår uppemot 1000 personer. De flesta av dessa hade inte gjort sig skyldiga till några brott eller våldsamheter. Inte heller hade de planer på våldsamheter. Det visas av att i stort sett samtliga omhändertagna är släppta tills idag. Den sortens preventiva omhändertagandeaktioner som den danska polisen ägnat sig åt verkar i huvudsak upptrappande när det gäller oroligheter enligt de erfarenheter jag har.
Trots polisens agerande så verkar dock situationen i gårdagens Köpenhamn ha varit i stort sett lugn även utanför den stora demonstrationen. Även om några mindre sammanstötningar tycks ha ägt rum vid några mindre demonstrationer, som exempelvis vid solidaritetsdemon för de som fängslats.
Massomhändertagandena tycks delvis ha varit mycket brutala och en del demonstranter har förnedrats och utsatts för helt onödigt våld. Dessa ingripanden mot oskyldiga kommer tyvärr att verka på så sätt att mer oroligheter kan befaras senare i veckan som ett resultat av den danska polisens överreaktion och onödigt brutala framfart.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Demonstration, Klimattoppmöte, Polisen, Köpenhamn, Danmark, København, Politi, Samhälle







Pingback: Polisstaten Danmark är inte en rättsstat « Röda Lund
Pingback: Vittnesmål från fler av de gripna « Röda Lund
Pingback: 100 000 demonstrerade för klimatet « Röda Lidköping