Senaste gången jag var med om en sån här lång snövinter med rejäl kyla var nog när min pojk var liten. Vintern när han fyllde ett år, dvs 1984/85 så var det så kallt och så mycket snö att jag drog honom på pulka till dagiset. Det var enklaste sättet att få dit honom. Men det var minus 20-25 grader under flera dagar och det innebar att han fick vara påpälsad överallt. Även över ansiktet, så han såg inte mycket. Trots detta så fick han frostskaodr på kinderna en dag.
Vintern 1995/96 var en annan vinter som ofta nämns. Men det var på grund av den myckna snön som kom redan i november och lamslog hela Göteborgsområdet i ett dygn. Vi som arebatde natten på Pååls mellan torsdag och fredag fick stanna kvar tills det kom folk som kunde ersätta oss. Det var många som inte lyckades ta sig till arbetet den fredagen då man faktiskt kunde åka skidor på Avenyn i centrala Göteborg. Men snön och kylan blev den gången inte så långvarig som denna vinter.
Därför påminner mig denna vinter betydligt mer om vintern 84/85. Överhuvudtaget vard et några kalla vintrar där i slutet av 1970-talet och början av 1980-talet. Vattenrören i det hus i Haga där jag bodde 1976-79 förs någon vinter och vattentoaletterna som fanns på svalen (i trappen) var vissa perioder oanvändbara.
Även på 1960-talet var det en del kalla vintrar då man kunde köra bilar på isen ut till ön där jag bodde fram tlll 1964, Rörö. Åtskilliga gånger har jag också pilkat torsk på isen. Mest minns jag förstå när pappa och jag fick en stor torsk som inte gick upp genom hålet. Medan min far stack ner handen och höll i torsken för att vi inte skulle tappa den så gjorde jag och nån annan (kommer inte ihåg vem) hålet större. Som liten har jag också spelat ishockey på havet så uppenbart var det långa och kalla vintarr i början av 1960-talet.
Så att den här vintern på något sätt skulle vedrlägga teorierna om växthuseffekten kan jag inte hålla med om. Det var uppenbarligen fler kalla vintrar förr.
Intressant?
Bloggat: Jinge, Röda Lund,
Borgarmedia: GP1, 2, 3, 4, 5, SVD1, 2, 3, 4, 5, VLT1, 2, 3, BLT1, 2, SMP1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Vinter, Snö, Iskyla, Klimat, Växthuseffekt, Natur, Klimathotet, Göteborg
Relaterat:









Pingback: Upphandlingssystem och vinstmaximering orsak till ryckig elmarknad och elbrist | Svensson