Men bara om det gynnar arbetare och fattiga. Den borgerliga politiken gör inte det. Den borgerliga politiken innehåller visserligen en del sänkningar av skatten i vanliga inkomstlägen, men genom att man sänkt skatten än mer för de rika och försämrat avsevärt för arbetslösa och sjuka så innebär den borgerliga politiken ändå försämringar för arbetare och vanligt folk, för fattiga, sjuka och arbetslösa.
Sanna Rayman, som idag citerar mig på SVD:s ledarsida, förbigår denna verklighet med tystnad och fokuserar istället på saker som faktiskt innebär en förflyttning av resurser från fattigare till rikare, sådant som pigavdrag, rot-avdrag, reseavdrag och ränteavdrag. Något som hon alltså försvarar eftersom hon försvarar den politik som ökar ojämlikheten i samhället, den politik som ökar klyftorna i samhället.
Där hon är för omfördelning från fattiga tillrik är jag för det omvända, omfördelning från rik till fattig. Jag är för att återinföra förmögenhetsskatt och fastighetsskatt, för att arbetsfria inkomster ska beskattas likvärdigt med arbetsinkomster, för att avgiften till a-kassan ska minskas, sjukpenningen öka, sjukersättningen återställas till tidigare situation och för att de fördelningspolitiskt positiva trängselavgifterna införs även i Göteborg med mera. Allt detta är åtgärder som gynnar arbetare och missgynnar rika. Dessutom har jag inget emot att när skatten kan sänkas genom att avdragen som gynnar rika tas bort så kan också progressiviteten i skattesystemet öka.
Där Sanna Rayman är för ett mer ojämlikt samhälle är jag för ett mer jämlikt.
Läs också: Sänkt skatt bättre än en massa avdrag, Den borgerliga avmoderniseringen
Intressant?
Bloggat: Röda Berget, Röda Lund, Röda Malmö, Broberg,
Borgarmedia: SVD1, 2, DN, GP1, 2, SDS, AB1, 2, NM1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Klass, Klassamhälle, Omfördelning, Rutavdrag, Pigavdrag, Ränteavdrag, Reseavdrag, Trängselavgifter, Skatt, Fastighetsskatt, Förmögenhetsskatt, Jämlikhet, Ojämlikhet, Ekonomi, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Söndagskrönika 7 mars – Dagen jag mötte en giraff « Röda Berget
Pingback: Vettig förändring av fastighetsskatten | Svensson