Hur fri står Metin Ataseven?

Den moderate riksdagspolitikern Metin Ataseven angriper idag, på SVTDebatt, socialdemokraterna och menar att det är de och deras politik som är ansvariga  för situationen i Södertälje. På ett sätt har han rätt, grejen är bara den att hans eget parti ju bedriver exakt samma politik. En nyliberal privatiserings- och nedskärningspolitik. Det finns dock också ett annat problem med Metin Ataseven. Han är när släkt med flera av de ledande gangstertyperna i Södertälje. Frågan är hur fri han står från dem och frågan är om de har inflytande över hans politiska agerande:

Enligt Aftonbladet  har Syrianska FC på olika sätt kopplingar till det starka kriminella nätverk som finns i Södertälje, oftast kallat bara Södertäljenätverket men också kallat för Syrianska brödraskapet. Inom Södertäljenätverket anses Bülent Aslanoglu vara en ledande figur. Han är bror till Syrianskas tränare Özcan Melkemichel. Han ska också tidigare ha jagat sponsorpengar till Syrianska FC liksom ha arbetat som publikvärd.

Bülent Aslanoglu greps i januari 2010 i Dominikanska republiken. Han greps tillsammans med Shirwan Safa Kadhum som är misstänkt för att var en av huvudmännen bakom helikopterrånet i Västberga. Ytterligare en bror är Yuksel Aslanoglu och han anses också vara verksam i Södertäljenätverket. Deras kusin Andreas Temiz är ordförande i Syrianska och en annan kusin, Sirus Melkemichel, var tidigare ordförande för supporterföreningen Gefe.

Släkten Melkemichel är en framträdande släkt i Södertälje men alla människor som tillhör familjen har inte samma namn som ni kan förstå av att ovanstående två bröder faktiskt har olika namn. Bland de som är släkt med Bülent Aslanoglu märks förutom tränaren i Syrianska och den andre nämnde brodern också Metin Ataseven, moderat politiker och riksdagsman. Tidigare var han kommunpolitiker i Södertälje. Dennes bröder äger fastighetsbolaget Ginatas AB som enligt uppgift äger Ronna Centrum. Flera familjemedlemmar äger och är verksamma i en rad andra företag i främst Södertälje.

Metin Atasevens kusin är Johan Melkemichel som tidigare var ordförande för St Afrems församling i Södertälje. Enligt vissa källor var han för några år sen misstänkt för ekonomisk brottslighet. Han sitter idag inte längre i ledningen för församlingen eller något av dess bolag. Att den moderate politikern avlägset är släkt med gangstrar och dessutom är släkt med en man som misstänkts för ekobrott innebär inte på något sätt att han är kriminell eller representerar kriminella så som en del högextrema sajter på nätet menar. Inte heller är han ansvarig för att hans bror Tony Suleyman Ataseven är dömd för ekonomisk brottslighet. Men naturligtvis kan sådant öppna upp för utpressning av och hot mot den moderate politikern. Beroende av och släktskapsförhållanden med gangsters är inte bra för riksdagsmän och andra politiker.

Som jag skriver så finns det ingen anledning att tro eller anse att Metin Ataseven på något sätt är kriminell eller en brottsling, men man undrar ju över hur och om hans släktingar har möjlighet att påverka honom. I vilket fall som helst så är Metin Ataseven i ett utsatt läge och därmed så måste utspel ikring brott och straff från Ataseven tas med en nypa salt. Vi kan inte utgå från att han är oberoende av eller inte utsatt för påtryckningar från sina släktingar. Något som skulle kunna betyda att han faktiskt föreslår mer av moderaternas nyliberala politik för att den är bra för hans kriminella släktingar i Södertäljenätverket. Vi kan dock inte veta om det är så eller inte och han måste betraktas som helt oskyldig så länge inget oegentligt kan påvisas.

Hur vet vi att Metin Ataseven inte är en av de politiker som underlättar för kriminella nätverk? Att han inte är en av dem som ingår i nivå 2 inom den organiserade brottsligheten? För det finns naturligtvis inga garantier och de misstankarna lär Ataseven alltid få leva med. Oavsett hur ren och obesudlad han än är.

Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , , , ,

Advertisements

9 Replies to “Hur fri står Metin Ataseven?”

  1. Hej  BBC
    bifogat är ett pressmeddelande från den Syrianska Alliansen mot organiserat hets och förtal av folkgruppen, Alliansen är bestående av syrianska organisationer.

    Organisationerna upplever att Södertäljeförankrade politiker och tjänstemäns göranden och uttalanden,Majoritetsamhällets medias skriverier samt länskriminalens teorier och uppfattningar ger en dömande bild av den syrianska folkgruppen som helhet. En bild som balanserar på gränsen till förtal och hets mot folkgrupp. Vi använder inte dessa ord lätt, men kan inte uppfatta det på något annat sätt . Se bifogad fil.

    Väl mött,Halef HalefTalesman för Syrianska AlliansenKontakt:Halef Halef, 0707-554247 ordförande centralstiftet 
    : NOG MED HETS, NOG MED FÖRTALVi, nedanstående organisationer med tillhörande medlemmar, har den senaste tiden märkt av en medial- och myndighetsfokusering gentemot den syrianska folkgruppen i Södertälje som varit allt annat än sansad och rättvis.Vi upplever att lokala politiker och tjänstemäns göranden och uttalanden, medias skriverier samt länskriminalens teorier och uppfattningar ger en dömande bild av den syrianska folkgruppen som helhet. En bild som balanserar på gränsen till förtal och hets mot folkgrupp. Vi använder inte dessa ord lätt, men kan inte uppfatta det på något annat sätt.Flera av våra medlemmar rapporterar om en vardag med hätska inspektioner, tillslag, revisioner, telefonavlyssningar, polisspaning, visitationer och husrannsakningar där bostäder, bröllopsfester, affärs-, kyrko- och föreningslokaler under en längre tid och vid upprepade tillfällen stormats av inspektörer, polis och tjänstemän. I flera fall har dessa räder utförts av maskerad polis med dragna vapen.Vi har full förståelse för all polisutredning för att förebygga och beivra den brottslighet som försiggår i vår stad, oavsett förövarnas etniska ursprung. I detta avseende har flera av nedanstående organisationer, självmant men oftare på begäran av polis och myndigheter, lagt ner avsevärd tid och stora resurser för att vara behjälpliga och detta kommer vi naturligtvis att fortsätta med. Vi har även full förståelse för att media rapporterar om vad som händer i vår stad, oavsett vem eller vilka det gäller. Däremot anser vi att detta arbete måste utföras sansat och förutsättningslöst och att nyhetsrapporteringen blir korrekt. Beklagligt har så inte skett. Arbetet härvid har spårat ur till den grad att det utvecklats till en hetsjakt som till synes specifikt och enbart riktar sig mot den syrianska folkgruppen. En stor del av våra medlemmar upplever att de blir utsatta för en kränkande och diskriminerande behandling av polis, myndigheter och kommun och att media istället för att belysa saken med perspektiv spär på med generaliseringar.I till exempel en insändare av lokalpolitikern Rolf B Bertilsson som publiceras av LT den 2 december 2010 vädras åsikter som vi upplever som starkt fördomsfulla. Politikern anklagar syrianer för att inte vilja lära sina barn svenska, för att inte vilja vara med i samhället och syrianska präster för att tvinga unga tjejer att gifta sig mot sin vilja. I flera artiklar uttalar sig politiker och tjänstemän dömande i pågående utredningar utan att beslut eller dom ännu fallit i saken.Tyvärr läcker rapporteringen en fördomsfull och nedvärderande människosyn av en hel etnisk grupp. Alla svenskar med syriansk bakgrund i hela Södertälje misstänkliggörs. Är det verkligen denna bild av syrianer man vill ska råda? Är det på fullaste allvar man menar att det förhåller sig så? Att vi ens behöver ge ut denna skrivelse, ett ”försvarstal”, för en enskild etnisk grupp i 2000-talets Sverige känns mycket dystert. Ett ”försvarstal” riktat mot media, polismyndighet och kommun lämnar en bitter eftersmak, en illaluktande fläkt av 30-talets tyska vindar. Det verkar idag fritt fram att förtala och misstänkliggöra hela gruppen av syrianer utan några som helst betänkligheter. Var finns den sunda och förnuftiga rösten? Ska blotta biologiska släktskap eller att tillhöra samma etnicitet som en grupp kriminella föranleda att man blir anklagad för att vara maffia? Det räcker med kränkningar, det räcker med förtal!Syrianska Riksförbundet ,Syrisk Ortodoxa Kyrkans Centralstyrelse, Suryoyo SAT ,Syrianska Arameiska Ungdomsförbundet, S:t Afrems Församling ,Syrianska Föreningen i Södertälje, Syrianska FC ,SOKU Södertälje!

Kommentarer inaktiverade.