Mer än sex års fängelse för man i Backagänget

Mer än sex års fängelse för man i Backagänget. En man från Backagänget återvände till Sverige under 2024 efter att han varit efterlyst i flera år. Polisen anser att han varit en ledande person i Backagänget. Han ska ha befunnit sig i Turkiet och Irak fram till att han återvände till Sverige i september 2024. Nör han återvände greps han omedelbart. Sen dess har han förhörts flera gånger och har erkänt brott.

Mannen, Dawood Saham, häktades i sin frånvaro i juni 2021 efter att ha blivit misstänkt för att i maj 2020 ha varit inblandad i en affär med ett större parti hasch. Det hela avslöjades genom material från EncroChat. Han åtalades även för ytterligare 4 narkotikaaffärer som avslöjades genom material från SkyECC.

Under våren 2024 uppges han enligt GP ha hamnat i en konflikt med ledande personer inom T-falangen från Mölndal om ouppklarade narkotikaaffärer. Saham befann sig då i Irak eller Turkiet. Då han inte gick att komma åt riktades flera attentat istället mot släktingar till honom. Natten till nyårsafton 2023 riktades ett sprängdåd mot den fastighet där hans bror då bodde i Backa.

I februari 2025 åtalades mannen och nu har dom fallit. Han dömdes till sex och ett halvt års fängelse. Dessutom ska han ska betala drygt 2,5 miljoner kronor i förverkat värde. Enligt domen, åtalet och polisen ska mannen ha varit eller vara en ledande medlem i Backagänget. Det är något som han dock förnekar. Han har dock deltagit i möten med andra gäng för att diskutera olika konflikter och lösningar på dem.

Läs mer:

 


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.