Smuggling av ett halvt ton kokain via Helsingborg. Två män och en kvinna i nordvästra Skåne har häktats för synnerligen grov narkotikasmuggling. Enligt uppgift till HD har de koppling till ett jättebeslag av kokain som ska ha smugglats via Helsingborgs hamn.
Trion från Bjuv greps på tisdag för en veckan sen och häktades under fredagen. De två männen är i 50-årsåldern och kvinnan i 30-årsåldern. De häktade nekar till brott.
Enligt uppgifter i Helsingborgs Dagblad misstänks de tre för att de varit delaktiga i smugglingen av cirka ett halvt ton kokain i en container som kommit via Helsingborgs hamn. Ett brott som ska ha begåtts en vecka före gripandena.
Förvunnen container
En av de misstänka männen ska den 7 oktober ha hämtat containern med en lastbil. Containern skulle till en stor bananimportör. De slog larm efter middagstid den aktuella dagen om att en obehörig chaufför hämtat deras container och de aldrig fått den.
Transportfirman som ägde lastbilen lokaliserade den till Klippan där den stod parkerad. Dock utan container. Nästa morgon kom chauffören tillbaka med samma lastbil och samma container. Han ville då lämna tillbaks containern i hamnen vilket han också gjorde. Ttullen informerades och undersökte sen containern. De avvaktade sen en vecka innan de grp de tre misstänkta
Den ansvarige åklagaren, Jeanette Sprimont vid riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, vill inte kommentera vilka misstankar som finns mot de tre personerna som enligt osäkra uppgifter är Fr€dr#k J0h@nss0n, Ang€l#k@ J0h@nss0n och Ol@ W€nn€rl?nd. Den förstnämnde ska enligt samma osäkra källa var en vän till en tidgare dömd man som arbetade i hamnen, Osk@r P#hlkv#st.
Flera försvunna containrar
Det aktuella fallet är inte enda gången en container försvunnit från Helsingborgs hamn. I maj försvann en annan container under mystiska omständigheter. Också den skulle egentligen till en banangrossist och tros ha innehållit över ett ton kokain. Den hämtades ut av en lastbilschaufför från Belarus med hjälp av falska uppgifter. Han greps dagen efter. I ärendet är också flera norrmän häktade som misstänkta för att ha plockat ut kokain från containern i Landskrona. En del av partiet hittades senare vid ett polistillslag i Kirseberg, Malmö.
Läs mer:
- Kokainsmuggling via Helsingborgs hamn – hovrättsdom
- Tre män dömda i mål om kokain i Helsingborgs hamn
- Kokainsmuggling via Helsingborg – tre män åtalade
- Syndikatet i Helsingborg – kokainsmugglarna
- Bananer, kokain och skjutningar
- Kokain, bananer och kaffe
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
