De svenska vänstermedierna. Under oktober hade denna sajt nästan 150 000 besök (inte besökare, utan totalt antal unika besök). Sidvisningarna var fler, cirka 370 000. Det gjorde denna sajt till Sveriges tredje största vänstermedia under oktober månad. Normalt hör den till de 5 största.
Störst är ETC. Varje månad. Dessutom är ETC mycket större än alla andra svenska vänstersajter på nätet. Cirka 5-10 gånger större än de som följer därefter. De som följer därefter är normalt denna sajt (Svenssons Nyheter), Dagens Arena, Flamman och Arbetaren. Enstaka gånger kan andra mediesajter såsom Allt åt alla och Tobias Hübinette ta sig upp bland de 5 största.
De största vänsternyhetssajterna i oktober 2025, tusentals besök
- ETC, 922,2, Dagens ETC AB
- Dagens Arena, 180,3, Politikens och Idéernas Arena i Stockholm AB
- Svenssons Nyheter, 147,3, Zaramis Konsult AB/Nyhetskartan Media AB
- Flamman, 87,7, Tidningsföreningen Norrskensflamman upa
- Tidningen Svärm, 37,6, Allt åt alla
- Arbetaren, 34,6, Arbetaren Tidnings AB
- Parabol, 32,0, Föreningen Parabol
- Tobias Hübinette, 30,1, Tobias Hübinette
- Internationalen, 18,6, Socialistisk Politik
- Klägget, 16,2, Föreningen Skifte för Sverige
- Opulens, 14,2, Opulens Förlag AB
- Ny Tid, 12,3, Tigern rf
- Magasinet Konkret, 10,9, Opulens Förlag AB
- Galago, 9,2, Ordfront Förlag AB
- E-folket, 9,2, Föreningen E-folket
- Offensiv, 7,5, Socialistiskt Alternativ
Att två sajter, Svenssons Nyheter och Tobias Hubinettes blogg, som drivs av enskilda personer stadigt ligger bland de tio största vänstermediesajterna på nätet är som jag ser det ett underbetyg till andra vänstertidningar.Tidningar som Flamman, Dagens Arena och Arbetaren som har flera anställda borde rimligen kunna få många fler besökare än Svensson Nyheter och Tobias Hübinette,
Samtidigt så är Svenssons Nyheter och Tobias Hubinettes blogg gratis. Det kostar inget att läsa dem. Detta gäller också Dagens Arena, Tidningen Svärm, Parabol, Internationalen, Klägget, E-folket och Offensiv. Däremot kostar ETC, Flamman, Arbetaren, Opulens och Magasinet Konkret pengar. Galago har nästan inga artiklar på nätet.
Att en nätpublikation är gratis tycks ge fler läsare så länge tidningen eller tidskriften är liten vilket gäller alla vänsterpublikationer, För ETC har det sannolikt en väldigt liten betydelse att de tar betalt men för Magasinet Konkret, Oplulens, Flamman och Arbetaren påverkar det fömodligen antalet läsare negativt.
ETC har tappat besökare flera månader i rad. Det är sannolikt en konsekvens av den omfattande kritik som ETC fått från vänsterhåll för sin bevakning av Palestinarörelsen. Även Flamman kan ha tappat besökare av sam anledning. En tiding som istället ökat antalet besökare på grund av Palestinafrågan är Internationalen. Även Parabol kan ha gynnats av sina ställningstaganden i den frågan,
Få besökare
Men det övergripande problemet för vänstersajter på nätet är att de har få besökare. De är små. Det finns saker som kan göras för att förändra detta men de flesta vänstersajter gör inget av det som behövs. Antalet besökare på vänstersajter kan ökas genom relativt lätta åtgärder:
- Länka mer till andra vänstersajter.
- Återpublicera varandras artiklar
- Använda sökmotoroptimering (SEO)
- Använda WordPress eller Ghost för publicering
- Använda bilder
Länkning och återpublicering
Vänstersajter länkar väldigt sällan till andra vänstersajter. Att länka mer ökar synligheten i sökmotoer för både de som länkar och de som blir länkade. Enkla åtgärder som att ha mellanrubriker, korta stycken, korta meningar cch olika inledning på varje mening förbättrar också synligheten i sökmotorer.
Alla borde dessutom använda verktyg för sökmotoroptimering (SEO). Detta ökar också synligheten i sökmotorer. För de som publicerar med hjälp av WordPress finns många lättanvända tillägg för detta.
Att återpublicera artiklar gör att det blir fler länkar och att små tidningar kan få ett mer varierat och blandat innehåll. För att göra det möjligt måste vänstertidningar tillåta återpubliceringar av en del av sitt material. Nån kanske till och med kan tänka sig återpublicering av allt material. Särskil viktigt är att större sajter ger möjlighet för andra atta återpublicera material från dem.
WordPress och bilder
Att använda WordPress för publicering ger möjlighet till automatisk återpostning av utdrag och länkar på en mängd sociala medier samt möjligheter att gör sajten automatiskt tillgänglig som en egen social medie-sajt i Fediversum. Även publicering med hjälp av Ghost ger tillgång till detta. Så använd WordPress istället för Drupal och andra publiceringsverktyg. Och använd Ghost istället för Substack. WordPress eller Ghost istället för Blogger/Blogspot.
Denna sajt använder WordPress och det gör även Flamman, Arbetaren, Inernationalen, Magasinet Konkret, Tobias Hübinette, Parabol (troligen) och Klägget för att nämna några. Men av dem verkar automatiskt posta till sociala medier och ingen av dem har gjort sin sajt till en del av Fediversum.
Att inkludera bilderi artikalrna ökar synligheten i sökmotorer. Det finns gott om fria och gratis bilder på nätet som små sajter och tidningar kan använda. De flesta vänstertidningar använder också bilder. I allmänhet klassiak pressbilder (nyhetsbilder). Men Tidningen Svärm använder modern föreställande konst och Magaisinet KOnkret använder teckningar, inte sällan karikatyrer. Jag använder gärna fri abstrakt konst utan direkt samband med innehållet i artikeln. Även Parabol använder abstrakt konst. men nytillverka av AI medan jag använder fri konst av verkliga människor, konstnärer. Även Flamman verkar uppvisa en vilja att slå in på denna väg.
Slutligen finns det också fler andra initiativ för att öka vänsterns inflytande och genomslag på nätet. Nyhetskartan, Mediakollen, Spejet, Aggregatet, Organisera, Svensson Radio och Svensson TV.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Problemet som jag märkt med Flamman är att de börjat ta in skribenter från högerkanten som jag tror snarare skrämmer bort läsarna, personer som t.ex. Joel Halldorf.
Jag personligen skulle aldrig prenumerera på en tidning med sådana skribenter. Jag kan acceptera att jag halkar in på deras artiklar när jag läser större dagstidningar men inte i vänstertidningar.
På Parabol fungerar det men då har de haft den utgångspunkten redan från första början att samla alla möjliga ”cancellerade” haverister från både höger och vänster på samma tidning.
Kul beskrivning av Parabol. Och träffande.
Under oktober hade denna sajt nästan 150 000 besök (inte besökare, utan totalt
antal unika besök). Sidvisningarna var fler, cirka 370 000. Det gjorde denna
sajt till Sveriges tredje största vänstermedia under oktober månad. Normalt hör
den till de 5 största.