Byt sajt för dina bilder under 2026

Byt sajt för dina bilder under 2026. De flesta förvarar eller säkerhetskopierar säkerligen sina bilder på iCloud, Google Photos/Google Drive eller Microsoft OneDrive. En del kanske använder Flickr, Dropbox eller nån annan sajt. Samtliga de nämnda sajterna ägs av US-amerikanska företag och alla förutom Dropbox och Flickr ägs av ett av de 5 stora IT-företagen. Många foton tar stor plats och det kostar därför i allmänhet också en del pengar om en har många bilder.

Samtidigt är det lätt att byta til andra tjänster. Tjänster som inte är storföretagsägda eller US-amerikanska. Programvaror som Pixelfed, Vernissage och Frequency kan vara ett alternativ men det finns i allmänhet inga möjligheter att ha väldigt stor mängder bilder där. Utan de är kanske främst ett alternativ till Instagram. Konton på Pixelfed går att följa från Mastodon. Då jag inte tar många bilder är det inget egentligt problem för mig utan det går bra för mig att använda Pixelfed stället för Google Photos. Jag använder dock också iCloud då det är enormt enkelt för mig som använda Mac-datorer.

Alternativen

Men bättre europeiska fillagringsalternativ till iCloud, Google Photos och Microsoft Onedrive är exempelvis pCloud, Filen, Koofr, Proton Drive, Jotta Cloud, Cozy, Tresorit, Infomaniak kDrive, Cryptee och Internxt. Jag har inte testat någon av dessa tjänster så jag vet inte hur de fungerar eller om de är lätta eller svåra att använda.

Koofr, Cryptee och Cozy/Twake är fri och öppen programvara. De flesta av de euopeiska tjänsterna erbjuder fri och gratis förvaring av små filmängder, dvs en begränsad mängd bilder. De flesta av tjänsterna erbjuder totalsträckskrypterad (end-to-endkrypterad) förvaring. Och den som har många foton och bilder får räkna med att det kostar pengar.

Med ett Koofr-konto går det också att koppla upp sig mot OneDrive, Dropbox och GoogleDrive). Twake erbjuder också en chattjänst som använder det decentraliserade protokollet Matrix samt en lösenordstjänst.

pCloud erbjuder integration med Instagram och Facebook samt automatisk flytt från OneDrive, Dropbox och Google Drive. ProtonDrive är integrerad med de andra Protontjänsterna som mejl. kalender och VPN. Proton VPN är det som är inbyggt i Vivaldi Browser.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)