Mina läsare tycks bry sig om vad jag skriver

Mina läsare tycks bry sig om vad jag skriver. Jag har flera gånger rekommenderat att folk ska använda Vivaldi som webbläsare istället för Chrome, Safari och Firefox eller andar US-amerikanska webbläsare. Vivaldi har inbyggd VPN och spärr för att förhindra spårning och annonser.

Vivaldi

En hel del tyder på att mina läsare faktiskt använder Vivaldi i allt högre utsträckning för numera har jag mängder med läsare i USA, Hong Kong, Singapore, Brasilien, Argentina, Japan, Oman, Thailand och Vietnam för att nämna några länder. En del av det handlar förmodligen om svenska turister men det är ofta så många besök från konstiga länder att det verkligen inte kan handla om turister.

Jag hade faktiskt inte tänkt att det skulle få sådana konsekvenser för min bloggs statistik. Först förstod jag inte heller varför så många av mina läsare helt plötsligt kom från så underliga länder. Jag till och med kontaktade webbhotellet för att försöka få en förklaring. Men till slut ramlade polletten ner och jag förstod vad det handlade om. Jag tänkte inte heller att mitt råd skulle få nåt större genomslag men jag är glad och positivt överraskad av att det faktiskt har betydelse vad jag skriver.

Och jag tackar min läsare för att de byter och bytt till en europeisk webbläsare.

Det finns förstås också andra europeiska webbläsare som Ecosia, Mojeek, Mullvad och Librewolf. De har liknande funktionalitet som Vivaldi har.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)