Polisen tycker vistelseförbuden fungerar bra. Det beror på att de personer som fått beslut om vistelseförbud slutar röra sig i det område där de har vistelseförbud. Ofta är det områden där de brukar sälja narkotika. Och eftersom personerna är kända langare minskar förstås narkotikabrottsligheten.
Samtidigt är det så att polisen också ökat sin aktiva närvaro i de aktuella områden. Det är förmodligen detta som är den viktigaste anledningen till den minskade brottsligheten i de aktuella områden och inte beslutet om vistelseförbud. Förmodligen är det också den viktigaste anledningen till att de kända personerna med vistelseförbud håller sig från de aktuella områden. Den ökade polisnärvaron är också den troligaste orsaken till den minskade våldsbrottsligheten.
Att ökad polisnärvaro leder till minskad narkotikabrottslighet och minskad våldsbrottslighet på en plats är välkänt. Den minskade brottsligheten i områden där vissa personer har vistelseförbud är därför inte ett dugg förvånande. Men det har inget med besluten om vistelseförbud att göra utan beror på en ökad polisnärvaro.
En bieffekt av ökad polisnärvaro är att langningen av narkotika såväl som våld flyttat till andra områden . Områden där det inte finns någon ökad polisnärvaro, Någon egentlig effekt på brottsligheten har det därmed inte. Men vissa platser kan upplevas som tryggare.
Polisen ”utvärdering” av områden med vistelseförbud för vissa personer är därmed helt meningslös och inget annat än dumheter utan något som helst värde, Fakta betyder inte det polisen hävdar att det gör. Istället tyder det mesta på att vistelseförbud är helt meningslöst.
PS. Bilden i toppen är ettt konstverk av Fernand Leger.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
