Discords id-kontroll skickar all information till USA

Discords id-kontroll använder sig av tjänsterna från ett företag som heter Persona Identities Inc för sina id-kontroller. Företaget har sitt huvudkontor i San Francisco, USA och information som Persona samlar in skickas vidare till 17 andra företag som alla utom ett finns i USA.

Bland de företag som tar del av informationen finns AI-företagen Anthropic, OpenAI (ChatGPT), Groqcloud (Grok, dvs X och Elon Musk) och Resistance AI. Andra företag som får informationen är exempelvis Amazon Web Services och FingerprintJS.

US-amerikansk lagstiftning innebär att US-amerikanska myndigheter har rätt att ta del av all information Persona samlar in. Och det handlar om en massa information vilket visas av en genomgång som görs på sajten The Local Stack:

For a three-minute identity check, this is what Persona collected:

  • My full name — first, middle, last
  • My passport photo — the full document, both sides, all data on the face of it
  • My selfie — a photo of my face taken in real-time
  • My facial geometry — biometric data extracted from both images, used to match the selfie to the passport
  • My NFC chip data — the digital info stored on the chip inside my passport
  • My national ID number
  • My nationality, sex, birthdate, age
  • My email, phone number, postal address
  • My IP address, device type, MAC address, browser, OS version, language
  • My geolocation — inferred from my IP

And then there’s the weird stuff:

  • Hesitation detection — they tracked whether I paused during the process
  • Copy and paste detection — they tracked whether I was pasting information instead of typing it

Behavioral biometrics. On top of the physical biometrics. For a LinkedIn badge.

Persona didn’t just use what I gave them. They went and cross-referenced me against what they call their “global network of trusted third-party data sources”:

  • Government databases
  • National ID registries
  • Consumer credit agencies
  • Utility companies
  • Mobile network providers
  • Postal address databases

I scanned my passport for a checkmark. They ran a background check.

I det fallet handlar om om att bli en verifierad användare på LinkedIn vilket sker genom Id-kontroll med scanning av pass och ett foto av en själv.

Persona är ett företag som backats upp av Peter Thiel, ägare av övervakningsföretaget Palantir. Förutom för Discord och LinkedIn sköter de id-kontroller för exempelvis OpenAI, Roblox, Heritage Bank och sociala medieföretaget Lime.

De Id-kontroller Persona gör innebär att din personliga information används för att träna AI och finns tillgänglig för USA:s myndigheter. Det är ett enormt ingrepp i din personliga integritet och innebär en ofantlig makt för USA.

Det finns alternativ till Discord. Lämna inte ut din information till övervakningsföretag och US-amerikanska myndigheter. Lämna Discord och använd alternativ som inte är US-amerikanska.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Discords id-kontroll skickar all information till USA”

  1. Discords id-kontroll använder sig av tjänsterna från ett företag som heter
    Persona Identities Inc för sina id-kontroller. Företaget har sitt huvudkontor i
    San Francisco, USA och information som Persona samlar in skickas vidare till 17
    andra företag som alla utom ett finns i USA.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)