Intressant intervju med Mullvads ägare

Intressant intervju med Mullvads ägare. Flamman har intervjuat Daniel Berntsson som är en av de två ägarna till Mullvad VPN AB. Den andre är Fredrik Strömberg. De två utgör också hela styrelsen.

Företaget grundades 2020 och ingår i en koncern där moderbolaget heter Amagicom AB. Andra företag i koncernen är Tillitis AB, Glasklar Teknik AB, Eisenia AB och Karlstad Internet Privacy Lab AB. Mullvad VPN är dock den överlägset största delen av verksamheten. Amagicom AB grundades 2009 och det var ungefär då som VPN-tjänstens lanserades enligt vad Daniel Berntsson säger i intervjun.

I intervjun uttalar sig Berntsson bland annat om ålderskontroller på nätet:

–?En grej nu är id-kontroll för att besöka olika webbsidor eller använda olika program. Ofta har man ursäkten om att det handlar om barn och ungdomar, men i praktiken innebär det ju att alla måste verifiera sig.

–?I allmänhet tittar hela västvärlden avundsjukt på Kina och den makt som kinesiska myndigheter och stat har. Det verkar som att man försöker skaffa så mycket av det man kan själva.

Och om nätreklam säger han:

–?En stor del av annonsering på nätet handlar om att spåra väldigt mycket, säger Daniel Berntsson.

–?Man gör profiler av individer, riktar reklam, övervakar beteendemönster och besökshistorik, bygger databaser och använder det för att rikta reklam.

Mullvad erbjuder vid sidan av VPN-tjänsten också en egen webbläsare för att skydda den personliga integriteten på nätet.  En tid (mellan 2023 och 2025) erbjöd de också en sökmotor. De rekommenderar idag den US-amerikanska sökmotorn DuckDuckGo men jag föredrar Qwant eller Ecosia. Och som webbläsare använder jag Vivaldi som har inbyggd VPN från Proton.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.