Johan Ehrenberg i ETC har blivit begeistrad i bärplansbåtar med anledning av en modern elektrisk bärplansbåt. Men bärplansbåtar har funnits i 120 år och har aldrig slagit igenom på bred front. Trots att det är en intressant teknik.
Problemet har nog främst varit höga bränslekostnader per passagerare för båtarna måste gå fort för att lyftas upp och gå på bärplanen. Och de har alltid krävt ett lugnt hav. Storleken har i allmänhet också varit begränsad. Det är något som Ehrenberg också nämner. Men han funderar på om den nya båten ändå kan innebära en förändring och slutligen kunna medföra ett genomslag för bärplansbåtar:
Båten behöver faktiskt köra i 40-50 km/timme för att lyfta. Minskad energiåtgång innebär att en liten elbåt med 30 passagerare plötsligt kan åka långt, även med dagens batteriteknik. Candela använder 80 procent mindre energi än en ny dieselfärja.
Men den stora skillnaden är ju att den använder ren energi. Dessutom går den dubbelt så fort eftersom denna båt verkligen dansar ovanpå vattnet. Båten kan naturligtvis snabbladdas och klarar idag att köra 7 mil i ett streck.
Tänker man efter är detta ett hisnande projekt som kan förändra trafiken rejält i stora städer med mycket vatten. En ny kollektivtrafik är möjlig vattenvägen, de små båtarna kan åka pendeltrafik udda timmar på ett helt annat sätt än stora färjor. De kan minska bilismen och dess långa köer ungefär på samma sätt som cyklar gör det.
Nova på SL:s linje 89X. Bild: Licens: CC BY-SA 4.0
Jag är dock ytterst tveksam till det som Johan Ehrenberg skriver för även om Candela säger sig ha löst problemet med att grov sjö är mycket problematiskt för bärplansbåtar så tvivlar jag på det. Trafiken med en sådan skulle säkerligen ändå behöva ställas in långt tidigare än trafik med mer konventionella båtar. Och än så länge är färjorna förhållandevis små.
Provtrafik
Candela har provats i Göteborgs skärgård men jag tvivlar på det kan bli ett alternativ för den ordinarie färjetrafiken. Däremot kanske för en del av turisttrafiken på sommaren. I Stockholm skulle den dock kanske kunna utgöra ett alternativ liksom i Köpenhamn, Amsterdam, Bangkok, Istanbul och andra städer med omfattande sjötrafik och vattenvägar som är skyddade. Och kanske på älven i Göteborg med omnejd. Men det krävs nog större färjor för att något av detta ska vara möjligt.
Mellan 1963 och 1987 användes bärplansbåtar i linjetrafik mellan Malmö och Köpenhamn. 2024/2025 fanns det återigen en bärplansbåt i svensk linjetrafik. Nu mellan mellan Tappström på Ekerö samt Klara Mälarstrand i Stockholm som provtrafik.
HS Løberen, tidigare använd av Flygbåtarna i Öresund i trafik mellan Danmark och Sverige. Okänd fotograf.
Ett annat problem med Candela är den är så fruktansvärt ful. Flygbåtarna mellan Malmö och Löpenhamn var betydligt snyggare.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
