Fortsatt låg nivå på gängvåldet

Fortsatt låg nivå på gängvåldet. I april har 6 skjutningar inträffat med 3 avlidna och 2 skadade. 14 explosioner har inträffat i april. Polisen menar att trots att våldet är lågt så är det fortsatt höga konfliktnivåer i de kriminella miljöerna men antalet våldshändelser varierar över tid. Det får ses som en del av polisens ständiga arbete för att få mer pengar.

För sanningen är ju våldet minskat för att gängen numera läser tvister genom möten och förhandlingar. De har inte minskat sin påverkan och sitt inflytande på vissa områden i samhället utan snarare stärkt sin position. Detta ger ett synligt resultat i form av minskat våld i gängmiljöer. Polisens arbete mot gängvåldet ska inte heller underskattas. Numera klaras de flesta mord upp på så sätt att mördaren oftast grips. Men kanske det främst beror på att gängen numera använder tonåringar för morduppdragen. Som en slags förbrukningsvara som inte förväntas klara sig och därför i praktiken är gratis arbetskraft.

Skjutningar

I april inträffade totalt 6 skjutningar i Sverige. Under föregående månad skedde 10 skjutningar. Polisen konstaterar att antalet skjutningar över tid minskat med färre avlidna och skadade.

Skjutningar de senaste 12 månaderna

Skjutningar

Sprängningar

När det gäller sprängningar skedde 14 stycken i april jämfört med 5 i mars. Antalet detonationer per månad har legat på lägre nivåer de senaste månaderna jämfört med högre nivåer i april och januari 2025. I april registrerades 19 förberedelser till allmänfarlig ödeläggelse vilket innebär att många bomber stoppades av polisen. Sprängningar syftar i allmänhet inte till att döda utan till att skrämmas. De används som hot mot andra göngkriminella eller i utpressningsärenden.

Sprängningar de senaste 12 månaderna

Sprängningar

De sprängmedel som vanligen används är krut och annat material från pyroteknik (fyrverkerier) och handgranater. Pyrotekniken används ofta som sprängmedel i hemmagjorda bomber. Handgranater smugglas in i Sverige och tillgången varierar över tid.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)