Skolbolag försöker motverka kampanj mot dem

Skolbolag försöker motverka kampanj mot dem. Tankesmedjan Balans registrerade domänen stoppaskolbolagen.nu för att använda den till en kampanj mot att privata vinstdrivna företag får lova att driva skolor och på så sätt stjäla pengar vi alla betalt i skatt. Kampanjsajten har en namninsamling som jag skrivit under och det tycker jag också alla andra också ska göra.

i et försök att motverka kampanjen Stoppaskolbolagen.nu registrerade därför ett privat skolbolag, Dibber, domänen stoppaskolbolagen.se. De har alltså inte övertagit nån domän från Tankesmedjan Balans och de har inte köpt upp en domän. De har skaffat sig en domän med nästan samma namn i syfte att bekämpa en kampanj mot dem själva. För att förvilla och få folk som är mot skolbolagen att uppsöka fel webbsajt. De vill ju inte stoppa skolbolagen utan stoppa kampanjen mot skolbolagen.

Dibber har enligt uppgifter i Flamman haft problem med säkerhet, hygien, underbemanning, utarbetad personal och barn som har försvunnit:

I Sverige driver Dibber omkring 90 förskolor och 14 skolor. De svenska förskolorna har utsatts för ”svidande kritik”, på flera områden:

– De har haft ganska allvarliga problem med säkerhet, hygien, underbemanning, utarbetad personal och barn som har försvunnit, säger Åsa Plesner.

I artikeln i Flamman har företrädare också skolbolaget Dibber fått uttala sig. De har svarat med en uppsättning floskler utan egentligt innehåll:

När Flamman frågar varför de valt en så snarlik domän svarar de att de”välkomnar en allsidig och konstruktiv dialog om hur vi tillsammans utvecklar en högkvalitativ skola och välfärd i Sverige”, samt att initiativet är deras och inte i samarbete med något annat skolbolag.

På kritiken svarar det att Dibber är en ”väletablerad och kvalitetsdriven utbildningsaktör”, och att deras verksamhet ”vilar på en stabil pedagogisk grund med fokus på trygghet, långsiktighet och högsta möjliga kvalitet i alla led”.

Verkligheten enligt Åsa Plesner är att deras skolor istället präglas av motsatsen til vad dessa floskler försöker få oss att tro.

Tidningen ETC har granskat Dibber i flera artiklar:

  1. Norska skolkoncernen expanderar i Sverige – trots påstådda lagbrott
  2. Kaoset på Dibber – deras barn försvann: ”Vågar inte låta honom gå tillbaka”
  3. Lärare porrsurfar på lektionstid – utan konsekvenser

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)