Varannan person positiv till miljardärsskatt

Varannan person positiv till miljardärsskatt. Mer exakt så är 53% av alla svenskar är positiva till miljardärsskatt. Detta enligt en undersökning från Oxfam som genomförts av opinionsföretaget Verian. Skatten skulle innebära att 500 väldigt rika personer skulle få betala skatt. Idag betalar de som mest 20% i skatt och de allra rikaste betalar i praktiken ingen skatt alls.

Det svenska skattesystemet har en orättvis brist på progressivitet i toppen, störst skillnad i alla länder som den franska nationalekonomen Gabriel Zucman och hans forskarkollegor har studerat. I en intervju i Dagens Nyheter berättar Zucman att när man summerar moms, inkomstskatt och sociala avgifter i Sverige, så betalar arbetarklass, medelklass och övre medelklass ungefär 50–60 procent av inkomsten i skatt. Sedan sjunker det till omkring 20 procent för de superrika. Men för Sveriges ungefär 50 dollarmiljardärer, de 0,0005 procent rikaste svenskarna, är den effektiva individuella inkomstskatten nästan 0 procent.

Att beskatta de svenskar med tillgångar på över 1 miljard svenska kronor skulle – trots att skatten bara träffar de drygt 500 rikaste – kunna dra in motsvarande 1,4 % av BNP (drygt 90 miljarder räknat på 2025 års BNP) till statskassan. En sådan miljardärsskatt skulle vara betydligt mer träffsäker än den gamla svenska förmögenhetsskatten som avskaffades för 20 år sedan, som träffade 200 000–300 000 individer och där de allra rikaste ofta undslapp på grund av en mängd undantag och kryphål, säger Hanna Nelson. Hon är skattepolitisk talesperson och policychef för Oxfam Sverige.

Undersökningen omfattar ett representativt urval av den svenska allmänheten i åldrarna 18–84 år. Datainsamlingen genomfördes via webbintervjue. Svarspanelen rekryterades slumpmässigt under perioden 26 till 28 maj 2026, via Verian. Totalt deltog 1 056 personer. Resultaten har viktats efter kön, ålder, region och partisympati för att spegla befolkningen i Sverige.

PS. Bilden i toppen är ett konstverk av Jackson Pollock.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Varannan person positiv till miljardärsskatt”

  1. Samtidigt är särbestämmelser för miljardärer olyckliga eftersom det går att kringgå dem också. Vore det inte bättre att 1. anslå ett ordentligt grundavdrag (brukar vara ca 15.000/mån i de större EU-länderna), 2. Samma procent skatt på alla inkomster utan undantag, dvs även kapitalinkomster som det idag är löjligt låg skatt på, samt 3. en ordentlig arvsskatt för vid arvsskiften kommer allt på bordet, som Stefan de Vylder sa.

    Arvskatten kan också gärna vara progressiv, i Frankrike är den 45 % för belopp över 2 miljoner euro.

    Eller finns det andra sätt för miljardärer att undgå skatt?

Kommentarer är stängda.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)