Svensk polis död i Danmark, eller?

Svensk polis död i Danmark. Eller? Enligt polisens hemsida har en svensk polis misshandlats till döds i Köpenhamn i samband med en visning av en fotbollsmatch i VM på storbildskärm. Det hela ägde rum på Islands brygge. Mannen som var 32 år gammal arbetade inte utan var i Köpenhamn på semester som civil. Även svensk media har rapporterat att mannen är död. Och statsministern har uttalat sig.

Men enligt dansk media och på den danska polisens hemsida är mannen inte död utan allvarligt skadad. Även svensk media har senare rapporterat att mannen inte är dödförklarad ännu.

Det verkar ytterst märkligt att både polisen, Polisförbundet och statsministern uttalar sig officiellt om att en svensk polis dött fast personen ifråga inte är dödförklarad ännu. Dessutom har polisen där han arbetar haft en minnesstund fast han officiellt inte är död. Även det är ju ytterst märkligt.

En man har gripits för händelsen efter att han självmant kommit in till polisen. Den gripne mannen är 31 år gammal och häktad. Mannen förnekar brott. Han har tidigare har avtjänat ett sjuårigt fängelsestraff för mordförsök och brott mot knivlagen.

PS. Bilden i toppen är ett konstverk av Arthur Segal.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)