Livstids fängelse för mord i Riksby

Livstids fängelse för mord i Riksby. Solna tingsrätt har dömt en 47-årig man och en 30-årig man till fängelse på livstid för mordet på en 21-årig man i Riksby, Bromma, i november 2025.

De båda gärningsmännen, som är hemmahörande i södra Sverige, dömdes för att tillsammans och i samförstånd ha utfört dödsskjutningen. De dömda är Marcus Olsson och Niklas Roslund. Den mördade mannen Mattias Listam var enligt med rappare.

Tingsrätten fann att Roslund avlossade ett flertal skott varav två eller tre träffade Mattias Listam som avled till följd av en skottskada genom bröstet. Olsson körde flyktbilen från platsen och gömde därefter mordvapnet. Inget tyder på att gärningsmännen hade någon personlig koppling till offret utan det bedömdes ha varit fråga om ett beställningsmord. Mordet filmades och videoupptagningen fanns under en tid tillgänglig på sociala medier.

Båda männen förnekar gärningen. Bägges DNA fanns emellertid på mordvapnet och  tändsatspartiklar hittades på olika föremål tillhörande dem.

– Mordet har utförts på ett kallblodigt sätt där ett flertal skott avlossats då offret haft sin rygg vänd mot skytten. Det hela kan inte uppfattas som annat än en ren avrättning. Omständigheterna är så försvårande att någon annan påföljd än livstids fängelse inte kan komma ifråga, säger rättens ordförande rådmannen Josefin Mallmin.

Vapenbrott och rån

Roslund dömdes även för grovt vapenbrott. När denne greps i Göteborg några dagar efter mordet hade han ett skarpladdat halvautomatiskt vapen på sig. Åklagarens påstod att mannen fått i uppdrag att utföra ännu ett mord som han vid tidpunkten för gripandet förberedde. Tingsrätten ogillade dock åtalet för förberedelse till mord. Detta med motiveringen att det inte står helt klart att den nya brottsplanen avsett just ett mord.

De båda männen stod även åtalade för försök till grovt rån i Märsta en vecka före mordet. Tingsrätten fann det i och för sig utrett att männen angripit målsäganden med ett skjutvapen, men ogillade åtalet eftersom det inte står klart vad avsikten med angreppet var.

Båda gärningsmännen ska betala skadestånd till den mördade 21-åringens föräldrar.

PS. Bilden i toppen är ett konstverk av Atanasio Soldati.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Livstids fängelse för mord i Riksby”

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)