Antroposofer orsak till mässlingsutbrott? På musikfestivalen Urkult har flera ungdomar smittats av mässling. Orsaken är att de varit ovaccinerade och den största gruppen ovaccinerade i Sverige är anhängare av pseudoreligionen antroposofi. Det är sannolikt att många av de smittade är just antroposofer eller i alla fall från familjer där föräldrarna är antroposofer. Deras centralort i Sverige är Järna. Flera av de som smittats med mässling på Urkult är skolelever från Järna. Det är ett samhälle som genom åren drabbats av utbrott av både röda hund och mässling. Det beror på antroposoferna är vaccinationsmotståndare. Skolan som nu verkar ha flera elever med mässling är Solvikskolan som är en skola som drivs av antroposoferna (en så kallad Waldorfskola).
Det är för mig uppenbart att antroposoferna och deras vaccinationsmotstånd är en stor del av problematiken när det gäller det nuvarande utbrottet av mässling i Sverige. De utgör ocks ett problem när det gäller så kallad ekobyar i Sverige då många driva av människor med kopplingar till antroposoferna. I andra fal finns dte kopplingar till new age-sekter med samma tveksamma inställning till vaccinationer, medicin och läkarvetenskap.
Festivalen Urkult tar kraftigt avstånd från new-age och liknadne religioner. De anser att vaccinationsmotstånd är skadligt för människor:
Det säger festivalledaren Eric Torestad, som menar att de som han beskriver som hippie och ”gröna vågen” bara är en del av publiken. Urkult är först och främst en norrländsk festival där många är medelklass.
– Jag skulle säga att det är många som lajvar hippies den här helgen. Men det är inte en new age-festival. Även om vi med viss rätt har en flumstämpel är vi jättetydliga med att Urkult inte ska bli en plattform för skadliga idéströmningar. Det är ett arbete som efter pandemin har blivit väldigt aktuellt, säger Torestad och understryker att festivalen ”jobbar med källkritik och motarbetar felaktig information”.
– Vi har en formulering i vår policy om att Urkult som alternativfestival är särskilt utsatt för skadliga idéströmningar som paketeras i form av spiritualitet och wellness.
Antroposofer är nog inte direkt att betrakta som hippies och inte heller som en alternativrörelse. Däremot ser jag dem som ganska flummiga.
PS. Bilden i toppen är ett konstverk av Vasilij Kandinskij.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Det finns ju en hel del skumt inom traditionell, eller etablerad, medicin. T.ex. dogmatiken runt ”evidensbasering” som gör det omöjligt att behandla multisjuka, se https://gemensam.wordpress.com/2020/05/16/aven-sjukvarden-ar-en-byrakrati-pa-autopilot/. Eller läkemedelsbolagens insisterande på att bara kemikalier kan bota sjukdomar. Här är man mer vidsynt i Frankrike och Tyskland där t.ex. akupunktur är helt godkänt vid vissa sjukdomstillstånd.
Så det är lite märkligt att just motstånd mot vaccinering ska bli en samlingspunkt för kritiker. Helt klart ett underbetyg åt den seriösa typen av kritik som t.ex. Medborgarnas coronakommission stod för, se t.ex. https://gemensam.wordpress.com/2020/10/10/medborgarkommissionens-forklaring-av-covid-doden-aldreomsorgen-har-fragmenterats-och-har-lag-status/. Den har uppenbarligen inte nått ut.
Antroposoferna är inga trovärdiga eller seriösa ”vaccinkritiker”. De är totalt oseriösa pseudoreligiösa människor. Akupunktur duger i Sverige också. För smärtlindring med mera.
https://www.1177.se/Vastra-Gotaland/undersokning-behandling/smartbehandlingar-och-rehabilitering/akupunktur/
PS Det finns ju faktiskt ett giltigt skäl att inte tro på vacciner, vilket framhålles av Cory Doctorow: ”Jag råkar faktiskt vara en stor förespråkare för vaccination. Jag har fått så många covid-sprutor att jag lyser i mörkret och får fem streck 5G-täckning i en kolgruva. Men jag vaccinerade mig inte för att jag litar på läkemedelsföretagen eller deras tillsynsmyndigheter. En rad skandaler – framför allt Sacklers mordvåg med Oxycontin – har bevisat att läkemedelsindustrin dödar dig för en struntsumma och att FDA låter dem komma undan med det” (min översättning av texten på https://pluralistic.net/2026/08/20/epistemic-void/#expert-agencies
Det är väl inget skäl att inte lita på vaccin. Ett företag som tjänar pengar på narkotikahandel. Inte jämförbart. Doctorow är ute och cyklar helt enkelt