Miljardärsskatt drabbar ingen fattig

Miljardärsskatt drabbar ingen fattig. Är du trött på att lönen känns mindre och mindre medan priset på mat, hyra och el bara ökar? Vill du också att unga ska kunna få jobb och hitta en bostad så att de kan bygga sin framtid? Tycker du att sjukvården ska vara till för patienterna, inte för vårdföretagens vinster? Då står Vänsterpartiet på samma sida,

På den andra sidan står de som styr Sverige idag: högerregeringen och Sverigedemokraterna.

De har sänkt skatterna för dem som redan har mest, medan vanliga svenskar fått allt svårare att få pengarna att räcka till. Miljardärerna har blivit fler samtidigt som sjukhus och vårdcentraler har tvingats skära ner.

Är du trött på den politik som gör de rika rikare och lämnar vanligt folk att bära kostnaden? Rösta på Vänsterpartiet. Partiet som vill gynna de som har lite och missgynna de som har mycket.

De som har allra mest ska också bidra mer. Med en miljardärsskatt kan vi skapa ett mer jämlikt Sverige och investera i välfärd och trygghet för oss alla.

Miljardärsskatt

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

5 svar på “Miljardärsskatt drabbar ingen fattig”

  1. Plåsterlösning.

    Jag skulle föredra något som riktade sig mot hela rentiärekonomin, eller ”tullportskapitalismen” som Michael Hudson kallade den för. Dvs att numera störst profiter inte är de som producerar nåt utan dom som tvingar folk att betala mer för sånt som redan finns. Hälften av alla företagsvinster i Sverige går t.ex. till banker numera. För 50 år sen var det ett par procent.

    Plattformar och andra infrastrukturer borde vara offentliga. Patent&copyright-lagstiftningen borde reformeras, se https://gemensam.wordpress.com/2026/04/04/copyrightlagarna-gor-oss-beroende-av-usas-godtycke/. Byggnader borde produceras i sån mängd att fastighetspriserna drivs i botten. Staten borde skapa pengar så att bankerna inte kan göra det. Etc.

    Få av den moderna tidens miljardärer har bidragit på något sätt till det allmänna välståndet, se t.ex. https://www.bokus.com/bok/9781541609730/the-value-of-everything-making-and-taking-in-the-global-economy. De borde över huvud taget inte ha rätt att existera.

    1. Din artikel om upphovsrätt och copyright är felaktig. Lagstiftningen i USA har ingen sm helst legal betydelse i Sverige. Den svebnska upphovsrättslagen är mycket bättre för användarna och kreatörerna än USA:s dito. Inte heller är patent i USA giltiga i Sverige. Men om patent vet jag väldigt lite. Om upphovsrättslagen vet jag mer. Och jag har vunnit varenda strid om upphovsrätt jag varit inblandad i. Oavsett vilken sida jag stått på. Som kreatör eller användare.

      Det är helt lagligt att använda piratskrivarbläck i Sverige. Inte olagligt på nåt sätt. Så länge en gör det för sig själv. Men det är praktiskt svårt. Det är helt lagligt att ändra koden i vilket program som helst. Så länge det inte säljs utan en gör det själv för sig själv. Och det är fortfarande fullt lagligt att kopiera och spela in musik, filmer och TV-program för eget bruk som det alltid har varit. Men svårare från strömningstjänsterna. Eller kopiera och ändra datorprogram om en kan få tag på koden. Den svenska upphovsrättslagen har inte ändrats på detta område och USA:s lagar gäller inte här. Men det finns ändringar i upphovsrättslagen som gör det lagligt för en liten webbsajt att under vssa villkor råka publicera skyddade bilder. Det har i själva verket blivit bättre inom EU och i Sverige.

      Doctorow skriver om USA. Men det gäller inte EU och Sverige.

      1. Uppgifterna är hämtade från Cory Doctorows bok the Internet con. Där anges det att WTO-reglerna bygger på USAs Digital Millennium Act och att detta var USAs huvudagenda under 00-talets WTO-förhandlingar. Möjligen är inte allt implementerat i alla länders lagstiftning, men hur mycket betyder det i praktiken? Dvs under förutsättning att man inte gör sak av det och bråkar. Och hur mycket av den generella handeln skulle påverkas av ett sådant bråk?

        Det kan vara lagligt att stoppa in en piratkassett i en HP-skrivare, men det är ju irrelevant. Var får jag tag på en tonerkassett som kan anvädnas i min HP-apparat utan att vara tillverkad av HP?

        Om det krävs att man kan gå in och ändra koder själv är det en lyxrättighet för ett fåtal. Jag vill ha mer än så, jag vill att rentiärerna ”ges dödshjälp” som Keynes uttryckte det. Inte bara att de får betala lite skatt eller att ett fåtal kan slinka ur deras grepp.

        1. Doctorow har ingen koll på andra länder. Inget av det är implementerat i EU eller Sverige. Upphovsrättslagen har däremot ändrats i samband med EU:s Digital Services Act (DSA) och som sagt var blivit bättre för privatpersoner, småföretag och föreningar. I praktiken betyder att vi kan fullständigt skita i USA:s regler och lagar. De gäller inte oss.

          HP-skrivare och toner. Jag köpte toner idag Tillverkad av Brother. Såld i samma affär som sålde HP-skrivaren till mig för ett halvår sen. Inte pirat utan godkänd av HP. Märkt med HP. Men tillverkad av Brother. Det finns alltså andra tillverkare precis som förprogram till Appledatorer. Men det är förstås inte idealiskt men problemen ska inte heller överdrivas.

Kommentarer är stängda.

Your post must include a link to this post.

How does this work?
För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)

Likes