Det är den första tanken som slår mig när jag nu läser i tidningarna att en av de svenskar, Mehdi Ghezali, som satt illegalt fängslad på USA:s militärbas på Kuba, Guantanamo, nu blivit gripen i Pakistan och anklagad för samröre med talibanerna och Al-Qaida. Jag har svår att förstå hur man kan vara extremt religiös (men inte svårt att förstå varför en del människor behöver tro på gud) och ännu svårare att förstå varför man vill åka över halva jordklotet för att strida (om han nu var där för det). Nu är iofs inte Mehdi Ghezali ensam om att vilja det, Afghanistan har åtskilligt många fler svenskar som åkt dit för att kriga. Men inte sjutton förstår jag dem bättre heller.
Mehdi Ghezali är uppenbarligen lite tokig, som trots att han tidigare är gripen för misstanke om samröre med talibanerna och al-Qaida, åker till Pakistan ocha eventuellt träffar den typen av människor. Han borde inte åkt till Pakistan alls. De svenska soldaterna som kanske inte är riktigt lika tokiga borde inte heller ha åkt till ett annat land för att slåss i ett hopplöst krig för att försvara en odemokratisk härskare i Kabul som sysslar med valfusk.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Kabul, Mehdi Ghezali, Al-Qaida, Talibanerna, Pakistan, Afghanistan, Religion, Krig, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Mehdi Ghezali saboterar för muslimer | Jinges Web och Fotoblogg
Pingback: 11:e september: Frihet som potatis : Motbilder