Dom om skjutvapendråp i Borlänge

Den 8 juli 2019 sköts en ung man i närheten av Kupolen i Borlänge. Innan han sköts hade han knivhuggit skytten. Han sköts med två skott. Falu tingsrätt har meddelat dom i målet.

Två män och en kvinna, Patrik Norberg, Michael Kellander och Johanna Norlander åtalades för att tillsammans ha mördat den unge mannen, medan en annan man var åtalad för att ha hjälpt den dödade att innan dess knivhugga Kellander. Norberg och Kellander har dömdes till 9 års fängelse för dråp medan Norlander fick 7 års fängelse frö medhjälp till dråp och grovt vapenbrott.

Den skjutne mannen var Johannes Pallin och det har inte framgått varför de två grupperna av personer som drabbade samman utanför Kupolen var oense. Kellander och Norlander greps i stort sett omedelbart medan den Norberg greps nån vecka senare. De har sen dess suttit häktade.

En av de dråpdömda männen, Kellander, erkände att han skjutit, men hävdade att han gjort det i nödvärn. Den andre dråpdömde mannen, Norberg, erkände att han försett den andre med en skarpladdad pistol och skjutsat honom till platsen, men hävdat att han inte visste vad som skulle ske. Den häktade kvinnan menade att hon inte varit delaktig på ett sådant sätt att hon gjort sig skyldig till brott.

Tingsrätten har dock funnits att invändningarna motbevisats. Men bland annat på grund av att den dödade mannen omedelbart före skjutningen knivhuggit den som sköt så bedöms brottet som dråp. Kvinnans delaktighet i dråpet bedöms som medhjälp till dråp.

Mannen som åtalades för bland annat medhjälp till den grova knivmisshandeln dömdes till skyddstillsyn med samhällstjänst.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.