Min personliga åsikt i debatten om grovt kriminellas ”fråntagna” medborgarskap är att en sådan ordning är odemokratisk. Grundlagen bör garantera att alla medborgare är lika värda. Och följaktligen att alla medborgarskap är lika värda. Det bör gälla från såväl den enskildes sida, som från statens sida.
Därför är jag emot dubbla medborgarskap, det gör det svenska medborgarskapet mindre viktigt (men tyvärr går vissa medborgarskap inte att bli av med). Uppehållstillstånd är en sak, medborgarskap ett annat. Som svensk medborgare bör man välja sida, välja ett medborgarskap. Medborgarskap i Sverige ska ha samma betydelse för alla medborgare.
Av liknande anledning bör samhället se till att alla medborgare garanteras ett jämlikt medborgarskap. Oavsett om en är nysvensk eller gammsvensk, infödd i Sverige, eller invandrad till Sverige.
Det är en viktig princip att lagen och staten garanterar samma mänskliga fri- och rättigheter för alla svenskar.
Diskriminering
Men i sin rättmätiga vilja och iver att bekämpa brottsligheten har den borgerliga regeringen börjat tumma på alla medborgares lika värde och jämlika medborgarskap. Det vill att invandrade kriminella ska kunna fråntas sitt svenska medborgarskap.
Men då borde ju även infödda svenska kriminella straffas för sina brottsliga handlingar, genom att också de förlora sitt svenska medborgarskap – och det går ju inte. Vart skulle de skickas, vem skulle ta emot dem? Vi får i praktiken ojämlika medborgarrättigheter. Gamla infödda svenskar blir ett A-lag, med medborgarskapet garanterat livet ut. Invandrare blir ett B-lag, där man riskerar att förlora medborgarskapet.
Det är diskriminering med en biton av rasism och kollektiv bestraffning. Våra nya svenskar blir juridisk sett mindre värda än vi gamla svenskar. Ändamålen helgar inte medlen. Jag vill också bekämpa gängbrottsligheten. Men inte till priset av att dela upp Sverige i ett A- och ett B-lag.
På vilket sätt skulle det förbättra integrationen i Sverige? Hur skulle det påverka oss svenskar med invandrarbakgrund till lojalitet med det nya svenska samhället? Hur skulle en sådan juridiskt odemokratisk segregering av det svenska folket kunna motiveras?
Hans Norebrink
Läs mer:
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.