ETC fortsätter sina dumheter när det gäller Palestinarörelsen

ETC fortsätter sina dumheter när det gäller Palestinarörelsen. Greta Thunberg fick en plakett, ett pris av organisationen Union of the Palestinian communities’ institutions and activities in Europe. Organisationen står nära en palestinsk organisation som heter Democratic Front for the Liberation of Palestine (DFLP). Diplomet hyllar bland annat hennes deltagande i Freedom flotillas resa mot Gaza.

DFLP är en icke-islamistisk liberal palestinsk organisation som politiskt är motståndare till Hamas och en utbrytning från vänsterorganisationen PFLP. DFLP är i likhet med PFLP anhängare av en sekulär enstatslösning för palestinier och judar, för kristna, judar, muslimer, druser och alla andra som lever i det ockuperade Palestina, dvs dagens Israel, Gaza och Västbanken. DFLP kan dock också tänka sig att acceptera en tvåstatslösning.

ETC:s falska påståenden

Men ETC försöker framställa det som om DFLP skulle var en organisation som står nära Hamas.  De kallar dem till och med för Hamasvurmare. Detta på grund av att deras väpnade gren deltog i den vansinniga attacken mot Israel den 7 oktober 2023. En attack som Israel tagit som ursäkt för ett folkmord på palestinier.

Greta Thunberg har naturligtvis ingen riktig koll på vad det är för organisation som gett henne prisert och säger att hon får massvis med sådan saker av alla möjliga. Det är omöjligt för henne att kolla varifrån allt kommer. Och slutligen sågar hon ETC:s fokus på oväsentligheter:

– Jag har ingen aning om vad det här är för organisation. Jag tycker också att det är ganska absurt att det här är det som får fokus, när demonstrationen var för att stå upp mot att två miljoner människor systematiskt svälts och är utsatta för folkmord. Det är väl det som är huvudsaken.

[…]

– Om ni hade någon aning om hur många gånger om dagen folk tar bilder med mig och ofta lägger saker i mina händer eller bredvid mig utan mitt godkännande hade ni sett saken på ett helt annat sätt. Det viktigaste här är att tidningar som vissa ser som progressiva sjunker till den här nivån i sin journalistik när det pågår ett folkmord.

Skev rapportering från ETC

Thunberg sätter fingret på det skeva i rapporteringen från ETC. De ägnar mer tid åt att smutskasta palestinarörlsen än åt att kritisera folkmordet som Israel utför. I det här fallet handlar det dessutom om en organisation som det till och med är rimligt att ge stöd till även om de också gjort dumheter. Och stöd till DFLP är inget stöd till Hamasvurmare och inget stöd till Hamas. Vilket ETC försöker antyda.I det här fallet handlar det dessutom inte ens om att Greta Thunberg stöder dem. Hon vet inte vilka de är och stöder dem uppenbarligen inte. Men det verkar ETC vilja påstå. Vilket är rent skandalöst.

Det är dags för ETC att sluta med sin löjliga och smutsiga rapportering när det gäller Palestinasolidariteten. Det är dags för dem att tydligt ta ställning för palestiniernas rätt till självförsvar. Dags för dem att sluta försöka smutskasta plaestinarörelsen och sluta försöka skapa drev mot enskilda palestinaaktivister.  det är dags för dem at sluta gå högernbs ärenden i denna fråga.

Läs mer:

 


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)