Åtal väckt för förberedelse till terroristbrott i Stockholm och mordförsök i Tyskland. En 18-årig har åtalats vid Stockholms tingsrätt för förberedelse till terroristbrott i centrala Stockholm. Tillsammans med en 17-åring är han även åtalad för mordförsök i Tyskland i augusti 2024. Enligt åtalet har de misstänkta kopplingar till våldsbejakande islamistisk terrorism.
– Vi menar att vi har förhindrat ett attentat i Kungsträdgården i Stockholm, som 18-åringen planerade att genomföra. Attentatet skulle ha ägt rum under Kulturfestivalen i augusti där många människor var samlade, säger vice chefsåklagare Henrik Olin.
Terroristbrott
Förberedelserna ägde enligt åtalet rum mellan 1 augusti 2024 och 11 februari i år i Skåne och Stockholm. 18-åringen har rekognoserat på den tilltänkta platsen för gärningen, Han har också tagit befattning med beståndsdelar kring tillverkning av sprängmedel. Dessutom har han inhandlat kläder anpassade för gärningen och en kroppskamera.
– Utredningen visar att han noggrant har planerat hur gärningen skulle utföras och hur attentatet skulle dokumenteras och offentliggöras efteråt. Syftet var att utföra ett attentat i Islamiska statens namn. Den brottsliga gärningen hade allvarligt kunna skada Sverige, säger senior åklagare Carl Mellberg.
Mordförsök
Enligt åtalet planerade de båda männen att mörda en man i en mindre ort i södra Tyskland den 14 augusti 2024. De reste till Tyskland från Sverige, beväpnade sig med kniv och rekognoserade det tilltänkta offrets bostad där de knackade på. En annan person öppnade dörren, varvid mordplanerna avbröts.
Terroristorganisation
Männen åtalas även för deltagande i terroristorganisation, grovt brott.
– De har svurit trohet till Islamiska staten och i utredningen framgår att 18-åringen har haft instruktioner om hur man bygger och använder sprängladdningar som har till syfte att användas i terroristbrott. Brottet är grovt eftersom IS utgör en särskilt farlig terroristorganisation, säger Henrik Olin.
18-åringen åtalas även för förberedelse till brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott samt utbildning för terrorism, grovt brott.
Utredningen har skötts av Säpo vilket får mig att tvivla på sanningshalten i en del av åtalpunkterna och påståendena.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
