Också en slags terrorism – Israels riktade mord på palestinier

Israel har de senaste dagarna mördat ett antal palestinier, bl.a. medlemmar i Fatah på Västbanken och i Gaza och förmodligen försökt mörda/mördat medlemmar i Hamas genom ett bombattentat i Libanon. Denna typ av aktioner från Israels sida är som jag ser det också en typ av terrorism, sanktionerad av en stat och dess regering samt accepterat av de flesta länder i världen genom tyst medgivande.

Dessutom fungerar Israels förtyck mot palestinier som en extra blåslampa för andra typer av terrorism, som exempelvis attentatsförsöket mot ett US-amerikanskt flygplan.

Intressant?
Bloggat: Annarkia, Röda Berget,
Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , ,


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Också en slags terrorism – Israels riktade mord på palestinier”

Kommentarer är stängda.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)