Palestinska föreningar i ett öppet brev till Vänsterpartiet. Det är med skarpaste markering, vi nu vänder oss till kamrater i Vänsterpartiet. I ett års tid har Israels folkmord pågått, många av oss har förlorat släkt och vänner och svävar mellan hopp och förtvivlan.
De demonstrationer som samlat tiotusentals runt om i landet har fungerat som ett viktigt opinionsredskap, men också som en samlingsplats för oss att samla styrka tillsammans i en svår tid.
Kristofer Lundberg har varit en central ledare i detta, inte bara i Göteborg och Västra Sverige utan i hela landet, det är också därför han bjudits in att tala som representant för Vänsterpartiet runt om i landet.
Det är ingen hemlighet att det funnits en skepticism inom delar av palestinarörelsen gentemot Vänsterpartiet. Men Kristofer Lundberg, Orwa Kadoura och andra har lyckats återvinna det förtroendet genom sitt arbete.
Det är just detta som ligger till grund för högerpartierna och medias hets mot Kristofer Lundberg, Orwa Koudura och Vänsterpartiet. Kan inte Vänsterpartiet se det politiska spelet bakom mediadrevet och viljan att skapa en spricka mellan Vänsterpartiet och Palestinarörelsen?
EU-valet
I EU-valet uttryckte Vänsterpartiet det som ett Palestinaval och fick palestinska-, arabiska-, och muslimska röster, framgångarna i landets förorter avslöjar det. Vi sa då och står fast, att dessa röster är villkorade. Om Vänsterpartiet offrar en av sina mest kända Palestinaaktivister och lokala organisatörer så faller förtroende för partiet, det kommer få återverkningar i hela landet.
Våra föreningar har kontakter med Vänsterpartiet på många håll och vi känner av besvikelsen som finns internt i Vänsterpartiet. Vi uppmanar därför Vänsterpartiets styrelse att besinna sig, avvisa ledningens försök att utesluta Kristofer Lundberg, kom istället med och bygg den rörelse som behövs mot Israels folkmord och mot den svenska regeringen.
Vill Vänsterpartiet byta ut regeringen i nästa val kommer ni behöva våra röster och era egna aktivister med bas i rörelser.
Undertecknande organisationer:
- Palestinska föreningarnas riksförbund
- Palestinska nationella rådet
- Voice of water melon Sweden
- Svensk-Palestinska vänskapsföreningen
- Palestinska Huset Göteborg
- Palestinska samordningsgruppen Göteborg
- Palestinska rättvisecenter Göteborg
- Rättvis och frihets center i Göteborg
- Palestinska alsalam förening Göteborg
- Palestinska kulturföreningen i Göteborg
- Handala förening Göteborg
- Palestinska kommitteen Göteborg
- Enhetsfront för Palestina Göteborg
- Palestinska kvinnoföreningen Göteborg
- Palestinska kulturföreningen Trollhättan
- Enhetsfront för Palestina Vänersborg
- Palestinian Vision Society Borås
- Palestinska samordningsgruppen Borås
- Sjuhärad för Palestina
- Arabiska kulturföreningen Alingsås
- Yttrandefrihets gruppen Uppsala
- Palestinska folkets förening Uppsala
- Norrköping för Palestina
- Palestinska Centret Helsingborg
- Palestinska rättvisecenter Malmö
- Rättvis och frihets center i Malmö
- Irakiska Kulturhuset Göteborg
- Irakiska kvinnoföreningen Göteborg
- Irakiska Demokratiska strömmen Göteborg
- Egyptiska Föreningen Göteborg
- Somaliska kvinnors stödnätverk Göteborg
Läs mer:
- Att utesluta Kristofer Lundberg skulle kraftigt försvaga V
- Mycket allvarligt att Dadgostar hotar med uteslutning
- Osmakligt av Dadgostar med Kamala Harris-keps
- Vad finns bakom kepsen?
- Många vänsterpartister i Göteborg utreds för brott
- Ordförande i en Vänsterpartiförening om inställningen till PFLP
- Ta tydlig ställning för Palestina – öppet brev till Vänsterpartiet
- Vänsterpartiets urfega ledning
- V-ledningen vilse i Palestinafrågan
- Internationalen intervjuar Kristofer Lundberg
- Störande av allmän sammankomst – ett brott
- Vänsterpartist överfallen av högerextremist i Göteborg
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Kanske svär jag i kyrkan men jag tycker faktiskt att partiet har en balanserad inställning i Palestinafrågan. Det är nödvändigt att hålla allt som finns i minsta närhet av antisemitismens träskmarker kort och det gäller på samma sätt att hålla armlängds avstånd mot reaktionära organisationer. Partiet får inte riskera att bli en plattform för personer som egentligen inte alls är vänster men som har en problematisk inställning till antisemitism och reaktionär islamism. Partiet har inget att tjäna på att bli kidnappade av sådana åsiktsriktningar.
Ingen kan väl påstå annat än att partiledningen är urtydlig i fördömandet av den politik som Israels regering just nu för. Jag tvivlar därför inte en sekund på att partiet är pro-palestinskt och jag tvivlar inte heller en sekund på att det i partiets innersta själ finns ett djupt avståndstagande mot antisemitism.
Det öppna brevet är ett utpressningsbrev, i utbyte att vara luddiga mot reaktionära krafter och antisemitism får ni våra röster, annars inte. Vill partiet verkligen ha sådana röster?
Skulle partiet sänka graden mot antisemitism, där partiet nu agerar klokt, måste jag nog tänka efter om jag ska fortsätta att rösta på det parti som fått min röst sedan valet 1979.
Det finns inget krav på luddighet gentemot antisemitism och reaktionära krafter i brevet. Det handlar om situationen i Gaza, uteslutningsärendet av Lundberg och personliga känslor.Lundberg har aldrig uttalat sig antisemitiskt på något sätt. I hans fall handlar det enbart om att han uttalat att han vill att PFLP ska tas bort från terrorlistan (EU:s terrorlista) vilket inte är ett märkligt krav på något sätt. Det är helt klart något som måste rymmas inom Vänsterpartiets ramar. Speciellt som Vänsterpartiet har ett beslut om att PKK ska tas bort från EU:s terrorlista. Om du inte vet det så är PFLP en vänsterorganisation som till stor del har sitt stöd bland kristna palestinier. Väldigt många palestinier i Sverige stöder PFLP ocjh många anser säkert att det också är medlemmar i organisationen.
Vänsterpartiet accepterar inte antisemitism på något sätt och jag tvivlar att du nånsin röstat på V. Och naturligtvis accepterar inte partiet stöd till reaktionära organisationer som Hamas. Men precis som V anser att den reaktionära ukrainska regeringen har rätt att försvara sig mot Rysslands ockupation så har naturligtvis alla palestinier rätt att försvara sig mot Israels ocksupation. Även reaktionöra fascistiska rörelser som Hamas. Och inget av det här har nånting med antisemitism att göra.
Och självklart stöder Vänsterpartiet palsetiniernas sak men partiledningen har samtigt backat när de anklagats för antisemitism istället för att gå till motattacke vilket vore det rimliga för det parti som är minst antisemitiskt av alla svenska partier.
Slutligen. Brevet är skrivet av uppenbart desperata människor. Det är väl inet alls konstigt att de villkorar sitt stöde till Vänsterpartiet. Utan faktiskt mycket förståeligt.
Läs också detta:
https://blog.zaramis.se/2024/10/18/ingen-anledning-att-ta-judiska-centralradet-pa-allvar/