Allt fler nya klientprogram för fediversum

Allt fler nya klientprogram för fediversum. Då majoriteten av programvarorna för Fediversum har fir och öppen kod innebär det att i princip vem som helst kan skriva en serverprogramvara eller en klientprogramvara (en app). Det finns därför mängder med appar. En del av dem fungerar bara med en enda serverprogramvara medan andra fungerar för många.

Det blir också allt vanligare med appar (klientprogram) som kan hantera många serverprogramvaror för Fediversum samt RSS, Bluesky och andra sociala medier och protokoll. En del av dess nya programvaror är omarbetade RSS-läsare medan andra är nya programvaror som görs av kommersiella företag som börjat anpassa sig till Fediversum. De drivs förstås av att tjäna pengar. Men programmen (apparna) är i allmänhet gratis. Det gäller dock inte alla klientprogram (appar).

Serverprogramvaror

Jag skriver en hel del om Fediversum och då i allmänhet om serverprogarmmen som exempelvis Mastodon, Lemmy, Misskey, Sharkey, Akkoma, Peertube, Pixelfed, WordPress, WriteFreely, Pleroma, Mobilizon, Hubzilla och Friendica. Det finns förstås många fler. De flesta går att använda direkt från en webbläsare men då krävs att servrarna har inbyggda användargränssnitt (frontend). En programvara som Mastodon, Pleroma eller Akkoma kan ha olika användargränssnitt.

Det finns dessutom flera serverprogramvaror som saknar ett inbyggt användragränssnitt som exempelvis GoToSocial. I det läget måste en användare använda en klientprogramvara för att ansluta till en server (instans). En sådan klientprogramvara kan också användas för att ansluta till andra serverprogramvaror och instanser med dem. Det finns en otrolig mängd sådana klientprogramvaror för olika operativsystem inklusive såna som kan användas via webbläsaren,

Jag själv använder exempelvis en programvara som heter Elk för att ansluta till Mastodon och Friendicainstanser. Jag har ännu inte testat om den funkar med Akkoma, Lemmy, GoToSocial, Pixelfed eller Peertube. Elk är bara en av många programvaror för användning via en webbläsare. De är alla gratis. Jag har förutom Elk testat Statuzer, Phanpy och Pinafore.

Webbläsarklienter, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • Alexandrite, Sheodox, Lemmy
  • Buffer, Buffer Inc, Bluesky, Facebook, Google Business Profile, Instagram, LinkedIn, Mastodon, Pinterest, Threads, TikTok, YouTube och X (Twitter)
  • Elk, Elk Team (med stöd av NuxtLabs och StacBlitz), Mastodon, Friendica, Iceshrimp.net
  • Fedica, Fedica Inc, Bluesky, Facebook, Instagram, LinkedIn, Mastodon, Pinterest, Pixelfed, Threads, TikTok, YouTube och X (Twitter)
  • Litterbox, Koyu (Leonie), Mastodon
  • Mastodeck, Alex, Mastodon
  • Phanpy, Chee Aun, Mastodon, Mitra, Iceshrimp.net
  • Photon, Xyphyn, Lemmy
  • Pinafore, Nolan Lawson, Mastodon
  • Sengi, ??, Mastodon, Pleroma
  • Statuzer, Statuzer, Mastodon
  • Tooty, ??, Mastodon
  • Voyager, aeharding, Lemmy

De flesta webbklienterna görs av privatpersoner. Flera är fortfarande beta-versioner. Fedica och Buffer görs dock av kommersiella företag som också erbjuder en mängd tjänster.

Några av klienterna  som finns för användning via webbläsare finns också i versioner för Android, iOS, Mac OS X, Windows och Linux. För iOS finns en mängd klienter. De flesta är gratis men många kostar också pengar. De sistnämnda är i allmänhet tillverkade av kommersiell företag. Även för Android finns det många klienter medan det finns betydligt färre för Linux, Mac OS X och Windows.

Mastodon, Pleroma, Akkoma, Friendica, Firefish, GoToSocial, Misskey, Pixelfed, Firefish, Catodon och Iceshrimp är serverprogramvara för Fediversum. Threads och Flipboard är också  Fediversumprogramvaror men de ägs av kommersiella företag och finns bara på en enda sajt var.

Desktopklienter

Desktopklienterna eller apparna för datorer görs också de främst av privatopersoner. Men några görs av mindre företag.

Desktopklienter Windows, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • Dowstodon, Eduardo Braga, Mastodon
  • Fedistar, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Akkoma, Friendica, Firefish och GoToSocial
  • Sengi, ??, Mastodon, Pleroma
  • Whalebird, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Friendica, Firefish och GoToSocial
Desktopklienter MacOS X, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • Fedistar, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Akkoma, Friendica, Firefish och GoToSocial
  • Feeeed, James Parrott, RSS, Mejl, Mastodon, Tumblr, Reddit med mera
  • Ivory, Tapbots, Mastodon
  • Mast*, PoeticBytes Inc, Mastodon
  • Mastonaut, Bruno Philipe Resende Silva, Mastodon
  • Memmy, ??, Lemmy
  • Mona, Junyu Kuang, Mastodon
  • Reeder, Silvio Rizzi, RSS, Mastodon, Mastodon, Bluesky, YouTube, Reddit med mera
  • Whalebird, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Friendica, Firefish och GoToSocial
Desktopklienter Linux, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • choqok, ??, Friendica
  • Fedistar, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Akkoma, Friendica, Firefish och GoToSocial
  • Friendiqa, ??, Friendica
  • Mlmym, ??, Lemmy
  • Sengi, ??, Mastodon, Pleroma
  • Tokodon, Tokodon, Mastodon
  • Tuba, ??, Mastodon
  • Whalebird, Akira Fukushima, Mastodon, Pleroma, Friendica, Firefish och GoToSocial
Mobilappar och appar för surfplattor

Appar eller klientprogram för mobiltelefoner och sufrplattor/läsplattor görs både av företag och privatpersoner. Det är i detta segment vi hittar de flesta klientprogrammen (apparna) och det är färmst på detta område som det blir allt fler nya klientprogram för fediversum. Och det är framförallt på detta område som lite större kommersiella aktörer är aktiva som exempelvis Buffer, Fedica, Flipboard och The Iconfactory.

iOSklienter, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • Bubble, Philippe Bondevine, Mastodon
  • Buffer, Buffer Inc, Bluesky, Facebook, Google Business Profile, Instagram, LinkedIn, Mastodon, Pinterest, Threads, TikTok, YouTube och X (Twitter)
  • Dawn for Mastodon, Tomoya Hirano, Mastodon
  • Echo, Rrain Inc, Lemmy
  • Feather, Covelline LLC, Mastodon
  • Feeeed, James Parrott, RSS, Mejl, Mastodon, Tumblr, Reddit med mera
  • Icecubes,Thomas Ricouard, Mastodon, Iceshrimp.net
  • iMast, Pronama LLC, Mastodon
  • Ivory*, Tapbots, Mastodon, Friendica, Pixelfed
  • Lunar, ??. Lemmy, Kbin, Mbin
  • Mast*, PoeticBytes Inc, Mastodon
  • Mastodon App, Mastodon gGmbh, Mastodon, Iceshrimp.net
  • Mastonaut, Bruno Philipe Resende Silva, Mastodon
  • Memmy, ??, Lemmy
  • Mlem, Eric Andrews, Lemmy
  • Mona*, Junyu Kuang, Mastodon, Iceshrimp.net
  • Odous, Kevin Guan, Mastodon
  • Openvibe, Sinceblock Inc, Mastodon, Threads, Bluesky, Nostr
  • Oxpecker*, Vincent Neo, Mastodon
  • Pipilo*, Lukasz Rutkowski, Pixelfed, Pleroma, Akkoma, Friendica, Firefish, Catodon, Iceshrimp och GoToSocial
  • Pixelfed App, Daniel Supernault, Pixelfed
  • Radiant*, Small Colossus Ltd, Mastodon
  • Reeder, Silvio Rizzi, RSS, Mastodon, Mastodon, Bluesky, YouTube, Reddit med mera
  • SoraSNS, Smart KK, Mastodon, Misskey, Bluesky och Nostr
  • Stomp*, Will Bishop, Mastodon
  • Surf, Flipboard Inc, Mastodon, Pixelfed, Threads, Pleroma, Akkoma, Friendica, Bluesky, RSS
  • Tapestry, The Iconfactory, Mastodon, RSS, Bluesky
  • Thunder, Hamlet Jiang Su, Lemmy
  • Tooot, Zhiyuan Zheng, Mastodon
  • Toot!*, Dag Agren, Mastodon, Iceshrimp.net
  • TootDesk, Ryuki Yoshikawa, Mastodon,
  • TootRain, Siu Chak Chan, Mastodon
  • Trunks, FooBar Software LLC, Mastodon
  • Tusker, Vaccor LLC, Pixelfed, Iceshrimp.net
  • Wooly*, Matteo Villa, Mastodon
  • Voyager, aeharding, Lemmy
Androidklienter, namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)
  • AndStatus, ??, GNU social, Mastodon, Friendica
  • Boost, Ruben Mayayo, Lemmy
  • Buffer, Buffer Inc, Bluesky, Facebook, Google Business Profile, Instagram, LinkedIn, Mastodon, Pinterest, Threads, TikTok, YouTube och X (Twitter)
  • Combustible, ??, Lemmy
  • Eternity, Bazsalanszky, Lemmy
  • Fedilab, TSchneider, Mastodon, Pixelfed, Friendica
  • Focus, Focus App, Mastodon
  • Fread, Zhang Ke-Dev, Mastodon, RSS
  • Friendiqa, ??, Friendica
  • Jerboa, Dessalines, Lemmy
  • Loopless, ??, Loops
  • Mastodon App, Mastodon gGmbh, Mastodon, Iceshrimp.net
  • Moshidon, LacasGGamerMT, Mastodon, Iceshrimp.net
  • Openvibe, Sinceblock Inc, Mastodon, Threads, Bluesky, Nostr
  • Pachli, Nik Clayton, Mastodon
  • Pixeldroid, Pixeldroid team, Pixelfed
  • Pixelfed App, Daniel Supernault, Pixelfed
  • Pixelix, Daniebeler, Pixelfed
  • Raccoon, ??, Friendica. Mastodon
  • Rodent, Aloud, Mastodon
  • Subway Tooter, Tateisu, Mastodon, Friendica, Iceshrimp.net
  • Summit, iDunnoLOlz, Lemmy
  • Surf, Flipboard Inc, Mastodon, Pixelfed, Threads, Pleroma, Akkoma. Friendica, Bluesky, RSS
  • Sync, SyncApps Ltd, Lemmy
  • Thunder, Hamlet Jiang Su, Lemmy
  • Tooot, Zhiyuan Zheng, Mastodon
  • Trunks, FooBar Software LLC, Mastodon
  • Tusky, Team Tusky, Mastodon, Friendica, Iceshrimp.net
  • Voyager, aeharding, Lemmy
  • Yuito, TeamAccelforce, Mastodon, Friendica
  • ZonePane, Panecraft Inc, Mastodon, Bluesky, Misskey

Det finns dessutom en Mastodonplugin för IRC-bryggan BitlBee som gör det möjligt att använda vilken IRC-klient som helt för att logga in på en Mastodonserver (instans). Dessutom finns det klienter för gamla datorsystem som MacOS, äldre Windowsversioner, Amiga, DOS, Apple II och Commodore 64 med flera.

Användargränssnitt

För vissa serverprogramvaror finns det också alternativa användargränssnitt. De görs av samma föreningar, kollektiv, småföretag och privatpersoner som gör serverprogramvaror för Fediversum.

Användargränssnitt (Frontend), namn, tillverkare, kan användas för (enligt vad klienternas tillverkare angett)

För de flesta storföretagsägda sociala medier finns ingen motsvarighet till fediversums alla klientprogram (appar). Där är användaren helt utlämnad till den enda appen från det enda företaget.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.