Bomber i Kållered kopplade till gängkonflikt

Bomber i Kållered kopplade till gängkonflikt. Den 9 juni exploderade en bomb vid en port på Våmmedalsvägen i Kållered. Natten till idag var det dags igen. Vid halvett-tiden på natten fick polisen många larm om en explosion på Våmmedalsvägen. Väl på plats kunde polisen konstatera materiella skador på platsen. Men inga personskador.

Strax före klockan 1 på natten påträffades en tonåring som stämde in på det signalement so vittnen lämnat till polisen. Ynglingen greps som misstänkt för grov allmänfarlig ödeläggelse samt grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

Det var den andra explosionen på adressen spå en månad. Den tidigare ägde rum den 9 juni. På den aktuella adressen bor en person, Ed0n Av#dj@j, som för länge sen omnämndes som en av personerna i det så kallade 435-gänget i Mölnlycke. Det är sannolikt mot honom som bombdåden riktades. Han var bland annat inblandad i 435-gängets omtalade bråk med Beer Brothers MC i Mölnlycke. Beer Brothers MC är en supporterklubb till Hells Angels.

Men bomberna har sannolikt ingen koppling till 435-gänget eller Beer Brothers MC. Troligare är att de är kopplade till konflikterna kring den så kallade T-falangen var utpekade ledare nyligen greps i Kanada. Detta då polisen uppger att de två explosionerna kan kopplas till pågående gängkonflikter i Göteborgsområdet.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)