Ung man skjuten till döds i Brynäs, Gävle

Ung man skjuten till döds i Brynäs, Gävle. Vid åttatiden på lördagskvällen kom larm till polisen om skottlossning vid Stenebergsparken i stadsdelen Brynäs i Gävle. När polisen kom till platsen anträffades skadade personer.

En av personerna, en ung man i övre tonåren, som skadades i samband med skottlossningen har avled senare på natten på sjukhus. Ytterligare en person vårdas fortfarande på sjukhus.Även han är en ung man i övre tonåren. Polisen rubricerar händelsen som mord och försök till mord. Polisen uppger att båda personerna kan kopplas till en kriminell miljö. De skjutna ska enlig osäkra uppgifter tillhöra det kriminella gäng som kallas G15.

Det är tredje skjutningen på kort tid i Gästrikland. Den skedde bara tre veckor efter skjutningen som skadade sex personer på Södra Kungsgatan i Gävle. Gävle är idag en införselhamn för narkotika frakt med fartyg. Företaget, Yildririm, som driver containerhamnen i Gävle driver också en hamn i Ecuador och flera hamnar i Turkiet som alla kopplas till kokainsmuggling. Den typen av verksamhet leder ofta till våld i de städer där den förekommer.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)