Svensk man misstänkt för att hanterat mer än 2 ton kokain. Åklagare har begärt en svensk 52-årig man häktad misstänkt för fyra synnerligen grova narkotikabrott. Gärningarna har enligt häktningsframställan begåtts bland annat i Sydamerika och omfattar totalt över 2,5 ton kokain.
Södertörns tingsrätt meddelande under torsdagen dom i ett annat mål mot samma man som nu begärts häktad. Mannen dömdes för medhjälp till försök till grov utpressning. Det rör sig med andra ord om Jonas Falk. Han har begärts häktad. blivit häktad och åtalad och många gånger förut. Men nästan alltid med hjälp av indicier och sällan med tydliga bevis.
Falk har också blivit dömd flera gånger men lika ofta blivit frikänd. Dessutom har han också blivit tilldömd ett stort skadestånd med anledning av att han satt häktad under mycket lång tid för misstankar om kokainsmuggling i den så kallade Operation Playa. Han blev frikänd och fick därför skadestånd. Om myndigheterna lycks få honom häktad och dömd denna gång återstår att se. Men skadestådn blir det sannaolikt inet då han precis dpmst till fängelse och därför sitetr inlåst av annat skäl.
– Eftersom dom mot 52-åringen meddelades i dag öppnades även möjligheten att begära honom häktad och överlämnad från Spanien för de synnerligen grova narkotikabrotten som han misstänks för. Bevisningen består bland annat av kommunikation i krypterade appar, säger senior åklagare Lars Lindman i ett pressmeddelande.
Läs mer:
- Dom för försök till grov utpressning och mordbrand
- Jonas Falk återigen häktad
- Börs-VD inblandad i penningtvätt?
- Spaniensvensken Jonas Falk dömd till fängelse i Spanien
- Jonas Falks lyxvilla i Spanien stormad av polis
- ”Knarkkungen” som aldrig smugglat eller sålt knark
- Jonas Falk har fått sammanlagt 3 miljoner i skadestånd
- Operation Playa och pengarna, del 2
- Operation Playa och pengarna, del 1
- Jonas Falk släpps fri
- Sveriges största kokainrättegång – Operation Playa
- Jonas Falk åtalas i Spanien för något han frikänts för i Sverige
- Jonas Falk helt friad från narkotikabrott
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.