I morgon (onsdag) klockan 16:15 ska arbetarna på Volvo Lastvagnar i Tuve samlas utanför Volvos hudvudkontor för att protestera mot företagets agerande. Dvs mot uppsägningar av arbetare och mot miljarder till aktieägarna:
Leif Johansson och övriga företagsledningen måste avgå eller dra tillbaka varslen, kräver arbetarna på Volvo Lastvagnar i Tuve. I morgon onsdag klockan 16.15 samlas arbetarna utanför Volvo AB:s huvudkontor i Torslanda.
Alla sex gruppstyrelserna på lastvagnsfabriken står bakom aktionen.
Protesten och en namninsamling överlämnas i samband med demonstrationen.
– Samtliga har skrivit på namninsamlingen, och vi är ungefär 1 100 i fabriken, säger Urban Andersson, ordförande i grupp 32.
– Det har varit goda år, men i motgång får ledningen visa hur den klarar av det. Vi är oroliga för fabrikens framtid. Det senaste varslet kan ha varit spiken i kistan för Tuve.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Volvo, Volvo Lastvagnar, Volvo Tuve, Arbetarkamp, Göteborg, Samhälle, Bilindustri, Politik, Arbetarklass
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Ett svar på “Protester mot Volvos ledning”
Kommentarer är stängda.